Общий, стихотворный Акафист Матери Божией

Автор вячеславВерующий, декабря 15, 2019, 23:50:38

« назад - далее »

вячеславВерующий

                              Общий Акафист Божией Матери
                                    (в стихотворной форме)

                                      Кондак 1
Троица пресущественная, пребожественная и преблагая, направь нас к превысшей тайне Твоей, ибо же сияюще в глубокой, божественной тьме, в Сумраке соития Богоначалия взирают умы Созерцания,  на глубину благовестия  Девы и нас, на земле, во веки веков Ей поющих: Радуйся, радуйся Богородице Дево. 
                                  Икос 1
Молитвы Твоя, Преблагая, Пречистая, Славная Дево, восходят божественно к Сыну, на дланях Твоих почивающу. Честь для мирян, Похвала для монахов, Безлетный Сын рожден из чрева Спаситель мира от греха, рождши Предвечнаго Бога, омой нас от скверны греховной, вопиющих Ти таковая:
Радуйся, Радосте наша, спаси нас от всякаго зла; радуйся Сладосте наша, да не покроет нас вечная тьма. Радуйся, Вечная Славо, спящия души избави от сна; радуйся, мучеников Правда, чашу страданий по плоти испивших до дна. Радуйся, Богородице Дево; радуйся, Мати Творца. Радуйся, Чудо триипостаси, радуйся Троицы Похвала.  Радуйся, милое сердце; радуйся, мудрости красота. Радуйся, веры познание, радуйся, светлая Чистота.  Радуйся, радуйся Богородице Дево. 
                                   Кондак 2
Ложесна Твоя, Дево, прияша нетленное Слово, великое чудо являя, греховную тьму разоривше, до ада сошедшую благость, Твое послушание явило всем нам. На Твое послушание взирая, род христианский спасен, вечно Тебе вопия: Аллилуйя.
                                    Икос 2
Спаса душ наших явила Ты, Богородице, Девство и рождество сочетая, превысшую Славу небесную, во плоти явила всем нам. О, Всепетая Мати Мария, от тьмы наши души спаси и ко Престолу предвечного Сына новую песнь вознеси:
Радуйся, Свет несравненный, радуйся, Чаша любви. Радуйся, Огнь покаянный, радуйся, Луч, исходящий во тьме. Радуйся, Матерь убогих, радуйся, сирых Сестра. Радуйся, славная Дево, радуйся, мудрая в девах Жена. Радуйся, смерти забвение, радуйся, гибель для зла. Радуйся, адово разорение, радуйся, рая звезда. Радуйся, радуйся Богородице Дево. 
                                    Кондак 3
Святым Духом Всякая душа живится и Бог Предвечен есть и нет любви Его предела и нам дано понять, что Бога в таинстве создания Неба, нам ведомо познать когда мы Матерь Божью почитаем, Ей славно к Сыну вопия: Аллилилуя.
                                    Икос 3
Лицо Триипостаси во чрево Девичье сошло, Небо склоняется к Деве, Бог Слово входит в чрево Ее. Предвечный совет, благовестие, в Духе Святом зачинается Сын так происходит спасение человека как Деве Марии предвозвестил архистратиг Гавриил, мы же ныне поем:
Радуйся, песнь всей Вселенной, радуйся, эрос Земли. Радуйся, адаманте безбрачия, радуйся, крепость семьи. Радуйся, столп Православия, радуйся, веры Оплот. Радуйся, венче державный, радуйся царственный Трон. Радуйся, скипетр Самодержавия, радуйся, ложе Царя. Радуйся, Евы спасение, радуйся, Рая лоза. Радуйся, радуйся Богородице Дево. 
                                      Кондак 4
Изткан узор телесной плоти, Триипостасная стезя, в вертепе возлежит Бог  Слово, меняя грани Бытия. Небо и Землю сотворший в яслях укрыт пеленой, прекрасная, славная Дево, кто может сравниться с Тобой, тебе вопием: Аллилуия
                                      Икос 4
Как капля росы, на руно изошедшая, так Сын от Отца исходящий, Девичьи преграды минуя, в плоть облекая Себя, сольется с телом Марии, душу ее призовет, станет единостью с Нею  Вечность Жены утвердит. Мы же на тайну взирая, Деве Марии поем:
Радуйся, миру спасение и Серафимов звезда, радуйся, Приснопеваема Дево, ты моя Похвала. Радуйся, крин благолучный, радуйся, правды Лоза. Радуйся, блик доброзрачный, радуйся, кладезь Добра. Радуйся, стамно златая, радуйся, лествице благ. Радуйся, демонов струпе, радуйся, умаление зла.  Радуйся, дверь покаяния, радуйся, Мати Творца.  Радуйся, древо Спасения, радуйся, сила моя. Радуйся, радуйся Богородице Дево.
                                            Кондак 5
Мария, Ты, мое сокрытое и тайное начало  духа, Покров над верными детьми, неуловимое мгновение, Ты теперь, мою душу спаси, согрей мя дыханием Духа Святого, Мария, Тебе похвалу принося: Аллилуия.

                                                Икос 5
Иродово злодеяние бегство в Египет и Крест, Церкви моей устроение и православия свет, грешником воздаяние вижу я в этих веках, доброе душ покаяние ныне и присно  зрею в дивных делах, смирение Христа поражает, Божественной мудрости вечность дана. Должное праведным воздаяние дарит Божественный Сын и восхваляя Его, ныне я к Деве взываю, ныне Ей выну пою:
Радуйся, Дщерь воздержания, радуйся, девам стезя. Радуйся, брег покаяния, радуйся, веры ладья. Радуйся, бедных питание, радуйся сирых Покров. Радуйся, нищих Заступнице, радуйся, бедствущим Кров. Радуйся, храмов святых благолепие, радуйся, россыпь чудных икон. Радуйся, дань воздаяния, радуйся, Божий Закон. Радуйся, радуйся Богородице Дево. 

                                           Кондак 6


Слияние Плоти и Духа, Рождение, Воля и Жизнь личность и Бог, воплощенье Предвечная Дева и Сын. Прославлено так состояние Адамова естества мы же взирая на Божию Матерь, Ей вопием: Аллилуия

                                            Икос 6
Триипостасная Любовь, неразделяемые Лица их взор и, слово как печать в веках - в женах Благословена Ты, Мария и Бог с Тобою, Плод чрева Твоего благословен навек, отныне человек Любви подобен и пусть Тебе поет он так:
Радуйся, истинное Богопознание, радуйся, верных Оплот. Радуйся, блик покаяния, радуйся, сила добра. Радуйся, слава спасения,  радуйся, плоти Христовой кивот. Радуйся, Ангелов ликование, радуйся, их похвала. Радуйся, дождь Богоросный, радуйся, рая Роса. Радуйся, твердь благолепия, радуйся, слава Христа. Радуйся, светлая Отроковице, радуйся, Мати моя. Радуйся, радуйся Богородице Дево.




                                          Кондак 7

Свет невечерний, о, Мария, Твой Сын, Предвечность и души моей покой простое, светлое мгновенье к яслям Христа был долгим путь волхвов. К Зарнице вечного покоя они пришли, сбылась их дивная мечта Сотаинство, Единство, Покаяние узрели их уставшие сердца, они пред Ним склонился в изумлении Ему поя: Аллилуия.


                                           Икос 7

Нетленная, Святая, Непорочная Предивная Мария, Ты Чистота,  и наш Покров пресладкое и светлое лобзанье Сына явило к нам Его любовь и  дивный сонм Твоих икон явился нам и в них надежда наша, о, Дева, что Создатель мира Твой Сын, Господь, Иисус Христос, Спаситель наш. Из глубины сердец Тебе единой во умилении души поем:
Радуйся, всем Милосердие, радуйся, верных огонь. Радуйся, мучеников упование, радуйся, страстотерпцев Покров. Радуйся, всем умиление, радуйся, всем великая Дань. Радуйся, свет любвеобильный, радуйся, веры скрижаль.  Радуйся, багряница Христова, радуйся, райская Ткань. Радуйся, узорешительница грешных, радуйся,  спасения длань. Радуйся, радуйся Богородице Дево. 

                                            Кондак 8

Как воспою Тебя, моя  Всецарица,  что принесу к Твоим стопам из тысяч слов родится должно непознанным еще, простым слогам. Как Личность вечной и нетварной красоты, Жена, превысшее создание Бога, Ты Жизнь моя, Пречистая Мария, Тебе пою я: Аллилуия

                                        Икос 8

Совет предвечный явил Отроковицу нам и Дева, Превысшая Небес, Честнейшая душа, врачующее чудо, моя Царица, воистину Невинна и светла, Она легка как облако и непорочна, моя духовная Отрада, Ты Свята есть, молчат уста, но дух молчать не хочет он воспевать Тебя всегда готов: Радуйся, всем спасенным величие, радуйся, всесвятая Жена. Радуйся, Дево, превысшая, радуйся, новая Ева моя. Радуйся, лествице в небо, радуйся, верным стезя. Радуйся, Иоакима и Анны услада, радуйся, жизни превысшей вина. Радуйся, кивот покаяния, радуйся, веры исток. Радуйся, Велиара  попрание, радуйся, царственный слог. Радуйся, радуйся Богородице Дево. 
                                      Кондак 9

Пою Тебя, Жену Святую, для Сына избранное ложе, Ту, где Соитие в едином, чудном доме, чреве, сошествие Святаго Духа, Архангел возгласит и предвещая Рождество Создателя по плоти Человеком в божественном Единстве бытия, свержение греха Адама навек свершится, и мы поем Ему, Единому лишь, Богу: Аллилуия


                                        Икос 9

Предвечное рожденье Сына, непрекословного ни в чем Отцу и равнозначного Ему по Божеству Марией ныне утвердилось. Сын воплотился ради нас и искупил нас Кровью драгоценной, взаимно изливая на кресте Свою энергию Любви и кровь Девичью, в Тебе о, Дево, утверждаемся теперь, поем Тебе от века:

Радуйся, узорешительница грешных, радуйся, жизни вечной поток. Радуйся, благодати познание, радуйся, девства сладкий исток. Радуйся, Сына родительница, радуйся, Духа Святого стезя. Радуйся, праведного Судии умоление, радуйся, убежище судного дня. Радуйся, божественных слов утверждение, радуйся, всем спасенным Сестра. Радуйся, Дево прекрасная, радуйся вечная радость моя. Радуйся, радуйся Богородице Дево.

   
                                          Кондак 10

Пресвятая Богородице, во веки не оставь нас, человеческому предстательству не ввери дух мой, открой мне покаяния двери, услыши голос мой в ночи. Молитвенные вздохи прими Сама, покровом теплым воздыханий тайных меня в ночи согрей, укрой. Капелью слез, смывая гордость к Бескровной Жертве Сына Твоего добавляя эту соль души, Тебе поем мы: Аллилуия


                                                  Икос 10

Так краток миг молитвы в сердце и плод спасения скрывает он вся наша жизнь стремление к Богу и только ночью гибнет старый, ветхий дом греха, плоть тяжела, телесная темница, но дух сильней ее и грань Божественной  Любви на жизни грань ложится и Бог всех искупил и плоть мою к Себе приблизил через  Деву отныне и всегда Тебе  пою:

Радуйся, Духа Святого укрытие, радуйся, Сына великого кров. Радуйся, тень утружденным, радуйся веры  Оплот. Радуйся, слов удобрение, радуйся, Троицы Дщерь. Радуйся, от веков предизбранная Дево, радуйся, покаяния дверь. Радуйся, грехов восприемница, радуйся, чудо светлого дня. Радуйся, вечная Воля, радуйся, сладкая доля моя. Радуйся, радуйся Богородице Дево.

                                             Кондак 11

Мария Ты, превыше радости и уз земных Мечта, Ты есть сокровище Святого Духа, детей Твоих не счесть рожденных в Нем, не сосчитать на небосводе светлом и привлекая к покаянию нас примером Безвинности, Любви и Чистоты пусть красота Твоей души нам открывается в  молитве, меня прими в свои чертоги, бессмертная и бесконечная Любовь моя, Мария, Тебе поющего, о Матерь Бога: Аллилуия

                                         Икос 11

Предсмертных дней итог и покаяния радость в них и воскресения день Архангельские гласы услышу я когда Спаситель мой придет и вот тогда державною рукою Бог нас воскресит как Он воскрес из гроба и нас Он привлечет к Престолу Своему всех тех, кто почитал  Марию. Она бессмертна и нетленна, Она как Ева стала для меня и в этой тайне сила слов во умилении поющих Ей:
Радуйся, всех человек на земле  удивление, радуйся, воли Божественной слог. Радуйся, архистратиг предизбранный, радуйся, благодати исток. Радуйся, Свет невечерний родившая, радуйся, Мати  Христа. Радуйся, миру людей очищение, радуйся, всей земле доброта. Радуйся, Страж безупречныйный, радуйся, всеблистающей радости свет. Радуйся, глубина несчетная, радуйся, вечности брег.  Радуйся, радуйся Богородице Дево. 

                                               Кондак 12

Триипостасное Превысшее Единство Бога явилось нам в Христе и чудо дивное свершилось по воскресению Его, плотское возношение человека в Небо и Воплощенный от кровей девицы Бог взошел к Отцу из гроба и стал навеки Богочеловеком, ведь окропленный кровью Крест Его запечатлел тогда страдание Бога ради нас, и пусть от века страданием Христа живу  и я, Ему как Богу моему поя: Аллилуия



                                                 Икос 12

Из тайны сложены мгновенья Благовестия, предвечный Бог сошел с Небес, Соединение единства в рождение Творца, схождение Духа неведомо во чрево Девы, Рождение Себя там Словом Божиим, неуловимая Его и тайная энергия  Любви пронзает в яслях мир и появляется на свет девичья радость, Предвечный и рожденный Ею Сын, Адам, Иисус, Христос, поем Тебе Мария Дево:
  Радуйся, славный и непорочный покров, радуйся, созвездие Любви и Добра. Радуйся, Мати прекрасная, радуйся поририцание зла. Радуйся, порфира багрянородная, радуйся, Сына исток. Радуйся, слов безупречность, радуйся Духа Святого цветок, Радуйся, врагов неисцельная рана, радуйся, ада беда. Радуйся, ада узорешительница, радуйся,  правда моя.  Радуйся, радуйся Богородице Дево. 

                                              Кондак 13

Мария Дева нам послана от Бога, для того, чтоб человек взирающий в пред вечность Бытия, увидеть смог святые лица, прекрасные ряды Архангелов и Ангелов, начало и конец земного жития, рождение Бога, и в яслях возлежание Его, волхвов дары Ему, соборов благолепие, иконы, пение, ликование, в кувуклии схождение благодатного огня. Ведь Воскресение Его сбылось и человек бы смог понять через Марию, что он Его предвечное творение, и Бог мой есть сама Любовь, Тебе, от века и до века теперь пою, о Богоматерь: Аллилуия. ( 3 раза)

                                        Молитва

О всепетая Мати! Цари́ца моя́ Преблага́я,  Наде́жда моя́ и Предстательница! Скорбящих радость, обиженных Покровительница! Знаешь мою́ беду́, знаешь мою́ скорбь; помоги мне яко хочешь, помоги мне яко знаешь! Ибо не знаю иной по́мощи, только Тебя, о Богомати!  Нет мне иной Защитницы, нет мне иной Уте́шительницы, то́лько Ты о, Всесвятая Богородице!  Я́ко да сохрани́шь меня под покровом Твоим, и спасешь  в смертный час души мою, и на страшном суде Сына Твоего, вымолишь всех нас недостойных, понесших на земле труды посильные да прославится имя Сына Твоего во веки веков, ибо другого Бога не знаем,  да в радости вместе с ангельскими силами вечно будем петь Тебе о,  Непорочная Дево песнь восхваления: «Досто́йно есть я́ко вои́стину блажи́ти Тя, Богоро́дицу, Присноблаже́нную и Пренепоро́чную и Ма́терь Бо́га на́шего. Честне́йшую Херуви́м и сла́внейшую без сравне́ния Серафи́м, без истле́ния Бо́га Сло́ва ро́ждшую, су́щую Богоро́дицу Тя велича́ем.»