Молитвослов

Автор Раб божий Константин, марта 10, 2012, 02:13:14

« назад - далее »

Раб божий Константин

Акафист святому Ангелу Хранителю
[spoiler]Кондак 1





Избранный от Господа Бога на хранение души моея и телесе, святый Ангеле, похвальная ти воспети дерзаю, недостойный раб твой; ты же, яко
имеяй дерзновение к Царю Небесному, от всяких мя бед и скорбей, от враг видимых же и невидимых защити, зовуща: Радуйся, Ангеле
Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Икос 1




Ангеле святый, посланный с Небесе, во еже хранити мя и руководити во всей жизни моей, припадая молю ти ся сам настави и вразуми мя,

начинающа от сердечныя любве и усердия возглашати песненныя ти хвалы:




Радуйся Ангеле Божий, предстателю мой у Пресвятыя Троицы;
радуйся, Царя царствующих безплотный воине.
Радуйся Господа господствующих небесный слуго;
радуйся умных и невещественных слуг Его сожителю.
Радуйся творяй присно волю Владыки своего;
радуйся, приемый от Бога повеление и власть хранити душу мою.
Радуйся, никогдаже отлучаяйся мене, грешнаго;
радуйся, выну спребываяй ми, недостойному.
Радуйся, соблюдаяй мя на всех путех моих;
радуйся, сохраняяй мя от всякаго зла.
Радуйся, от Бога данный ми руководителю на путех жития моего;
радуйся, благий мой наставниче.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 2




Видев человеколюбивый Господь, яко, по прегрешении праотца нашего Адама, вси человецы удобь преклонни суть ко греху, по Своей
неизреченной милости послал есть во всю землю святых Ангелов и коемуждо от человек пристави хранителя. Исполняюще убо повеление
владыки своего, святии Ангели всегда готови суть помогати нам, богоугодно поющим: Аллилуия.




Икос 2




Разуму моему просвещение свыше исходатайствуй, святый Ангеле, да возмогу познати, что есть воля Божия благая и угодная совершенная, и

сердце мое направи, еже со усердием творити ю, тебе же, хранителя моего да не престану восхваляти сицевыми гласы:




Радуйся, воспламеняяй сердце мое любовию к Богу, Создателю моему;

Радуйся, возбуждаяй мя на всяк день же и час приносити Ему молитвы, прошения и благодарения.

Радуйся, якоже стражем верным, страхом Господним душевный мой дом ограждаяй; 


радуйся, вся помышления моя к распятому за грехи мира Спасителю устремляяй.
Радуйся, страдания Его и крестную смерть в память мою вперяяй;
Радуйся, воспоминанием страстей Господних блюстися от грехов мя поучаяй.
Радуйся, благодатнаго свыше осенения Святаго Духа просити мя наставляяй;
радуйся, яко на кроткия точию и смиренныя сердцем милостивно презирати Ему, Утешителю, уверяяй мя.
Радуйся мыслею о вездесущии Божии всюду окружаяй мя;
радуйся, всеведение Его умным очесем моим представляяй;
Радуйся, милосердием Его к кающимся грешником сердце мое утешаяй;
радуйся, правосудием Его к ожесточенным и нераскаянным душу мою устрашаяй.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 3




Силу Божественныя благодати испроси ми, хранителю мой Ангеле, во еже неуклонно и непреткновенно ходити ми спасительным путем
Христовых заповедей, сердцем же и усты непрестанно славити всесвятое имя Бога нашего и пети Ему: Аллилуия.




Икос 3




Имам тя, богоизбранный покровителю мой, якоже светлую зарю, просвещающую души моея темноту и разгоняющую мрак сердечнаго
неведения моего: сего ради, со умилением припадая, молю ти ся, да и вся моя чувствия, потемненная страстьми, очистятся, во еже не блуждати

ми во тьме греховней. Пречудную же светлость твою воспеваю сице:




Радуйся, звездо Невечерняго Света, от Трисияннаго Божества возсиявшая и мене выну озаряющая;

радуйся, пресветлая луче, помраченная грехми сердечная ми очеса осиявающая. 


Радуйся, яко тщишися направити мя на истинный путь во тьме беззаконий заблуждающаго;
радуйся, яко предлагаеши ми заповеди Господни, аки зерцало для всея жизни моея.

Радуйся, яко поставляеши ми закон Божий, аки светильник ногама моима и свет стезям моим;

радуйся, яко словес Евангелия Христова в сладость послушати поучаеши мя. 


Радуйся, яко учению Божественнаго Учителя моего и Господа несумненно веровати побуждаеши мя;
радуйся, яко в повиновении уставом святыя Церкве укрепляеши мя.
Радуйся, правилом и преданием святых апостол и отец покатися наставляеши мя;
радуйся, яко во исповедании святыя и православныя веры утверждаеши мя.
Радуйся, яко за сие исповедание и на смерть готову мя быти убеждаеши;
радуйся, яко еретиком и отступником истинныя Церкве сообщатися возбраняеши ми.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 4




Буря житейскаго моря сокрушает духовный мой корабль волнами мирских попечений, и мир убогия души моея мятется, и где обрящу тихое
пристанище спасения? Токмо на тя по Бозе возлагаю надежду, хринителю мой Ангеле, яко премудраго тя кормчаго в мысленных бурях,
смущающих мя, стяжах, благодарственне убо пою Богу моему: Аллилуия.




Икос 4




Слышаще и зряще тя, Божественный Ангеле, крепкаго моего блюстителя, злобнии дуси поднебеснии не смеют приближитися ко твоей
пречистей светлости и душегубительныя ми пакости деяти. Сего ради смиренно молю тя, не отступи от мене за невоздержание мое, но присно

от лукаваго тех ловления и козней соблюдай мя, со умилением глаголюща:




Радуйся, крепким кровом крил твоих осеняяй мя и покрываяй;
радуйся, окрест мене с пламенным мечем присно ополчаяйся.
Радуйся, противу князя тьмы во брани ми пособствуяй;
радуйся, лукавых его служителей побеждати ми помогаяй.
Радуйся, отгоняяй от мене душепагубныя демоны, аки хищныя птицы;
Радуйся, вразумляяй мя бесовския козни познати, аки лукавыя лисицы.
Радуйся, зверообразная тех на ум и сердце мое нападения отреваяй;
радуйся, порождения их гордость и ненависть, из сердца моего исторгаяй.
Радуйся, зависть и злопомнение от мыслей моих прогоняяй;
Радуйся, отражение злых помыслов крестным знамением себе ограждати побуждаяй мя.
Радуйся, на аспида и василиска небоязненно наступати укрепляяй мя;
радуйся имеяй непобедимое оружие противу всех врагов моих.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 5




Боготечней и лучезарней звезде, путеводившей древле волхвы на поклонение рождшемуся в Вифлееме Спасителю мира, дерзаю уподобити тя,
благий мой хранителю: неотлучным бо и светоносным твоим ми спребыванием указуеши ми правый путь, ведущий в горний Вифлеем, в
Небесное Царствие, да тамо с лики Архангел и Ангел сподоблюся воспевати превечному Царю
славы: Аллилуия.




Икос 5




Видя Мя нощию содержима мрачною и темным облаком страстей покрываема, святый хранителю души моея, не огорчися, не остави мене, но
подражаяй долготерпению Спасителя моего, пожди еще, возбуждая мя к покаянию, дондеже очеса моя излиют источники слез на омытие

душевныя нечистоты моея. О сем смиренно молю тя и глаголю:




Радуйся, яко выну приносиши Богу о мне грешнем молитвы своя, яко кадило пред Ним благовонное; 
радуйся, яко присно ходатайствуеши пред Создателем моим о еже спастися ми.
Радуйся, яко праведный гнев Его, движимый на мя, своим предстательством отвращаеши;
радуйся, яко просиши всемилосердаго Господа подати прощение злых моих деяний.
Радуйся, яко умилостивляеши Его благость, да не погубит мя со беззакониями моими;

радуйся, яко непрестанно молишися Искупителю моему, да дарует ми время ко исправлению.

Радуйся, яко возбуждаеши мя в покаянии препроводити вся дни живота моего; 


радуйся, яко внушаеши ми желание, да выну каюся пред Господем во всех моих прегрешениях.

Радуйся, яко вразумляеши мя на всякое время мысленно себе испытовати и во гресех моих исповедоватися; 


радуйся, яко влагаеши в сердце мое сокрушение и скорбь, зане прогневах преблагаго Бога моего.

Радуйся, яко побуждаеши мя оплакивати окаянное и скверное житие мое; 


Радуйся, светоносный и неумолкающий ходатаю спасении моего.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 6




Проповедую велегласно присное твое, хранителю мой Ангеле, о мне, грешнем, попечение: в скорбех бо и напастех, яже в сем многомятежнем
мире смущают мир души моея, являеши ми ся скорый утешитель, вразумляя мя яко вся сия низпосылаются от премудраго Создателя, аки
врачевство противу душевных недугов моих, и поучая благодеющему сице Небесному Врачу
воспевати: Аллилуия.




Икос 6




Возсиявает в души моей, омрачаемой скорбию и унынием, свет благодатнаго утешения, и сердце мое исполняется веселия и радости, егда
непрестанными твоими святый Ангеле, наставлении возбуждаемь дерзаю, яко мытарь, вопити к щедрому Богу, да милостив будет и простит

ми прегрешения моя. Не премолчи убо, наставниче мой, вразумляя и укрепляя мя, зовуща ти:




Радуйся, помогаяй ми благий ярем спасительнаго терпения с любовию носити;
радуйся, в бедах и злоключениих упованием на Господа Бога укрепляяй мя.
Радуйся, скорби и болезни мужественне преодолевати мя поучаяй;
радуйся, всякую печаль и уныние от сердца моего отгоняяй;
Радуйся, противу врага, в сеть отчаяния уловити мя хотяща, братися побуждаяй мя;
радуйся, словесем Апостола яко вси хотящий благочестно жити гоними будут, веровати убеждаяй мя.
Радуйся, образ терпения и злострадания прияти ми пророки и апостолы внушаяй;
радуйся, на лик мученик и исповедник, за Христа до излияния крове своея подвизавшихся, во утешение ми показуяй.

Радуйся, страданиями Самого Спасителя и Господа выну умным очесем моим представляяй;

радуйся, надеждою будущаго воздаяния сердце мое услаждаяй. 


Радуйся, всерадостным ожиданием вечных благ душу мою оживляяй;
радуйся, благий и присный мой утешителю.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 7




Хотяй всем человеком спастися, премилосердый Создатель мой посла тя, Ангела Своего, яко верна ми стража и пестуна добра во всем житии
моем, да всюду вспомоществуеши ми святыми твоими вдохновении, защищаеши противу козней диавола и предуготовляеши мя делы благими
внити с мудрыми девами в небесный чертог, с богокраснею песнию: Аллилуия.




Икос 7




Новую показует благость Господь и Владыка мой на мне непотребнем и паче всех грешнейшем рабе Своем: презирая бо лютая моя и тяжкая, не
погубил мя есть со беззаконьями моими даже до настоящаго дне и часа, но долготерпя на мне, милостивне ожидает моего обращения и
сердечнаго покаяния.
Верую, благий хранителю мой, яко твоим присным пред Богом за мя ходатайством доселе хранимь есмь; темже, любовию к тебе подвизаемый,

взываю:




Радуйся, яко обуревающася мя в мори жития сего от конечнаго потопления соблюдаеши;
радуйся, яко из рова беззаконий моих рукою твоея помощи мя исхищяеши.
Радуйся, яко греховный сон душевредныя моея лености отрясаеши;
радуйся, яко ум мой, омраченный небрежением, светлым твоим присутствием озаряеши.

Радуйся, яко хладное и мало не угасшее сердце мое молитвами воспламеняти ми помогаеши;

радуйся, яко на славословие Божие присно мя возставляеши. 


Радуйся, яко настрояеши глас мой к песнопением, имиже достойно и праведно есть хвалити Творца всяческих;
радуйся, яко поучаеши мя прославляти Господа моего не усты точию, но и сердцем.
Радуйся, яко ко исполнению пресвятыя воли Его возбуждаеши мя;
радуйся, яко самоотвержению и отречению моея злые воли приобучити мя тщишися.
Радуйся, яко голубину простоту и агнчу кротость стяжати ми преискренне желаеши;
радуйся, яко о еже младенческому незлобию и старческому доброразсуждению дароватися ми  ходатайствуеши. 
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 8




Странен и пришлец есмь на земли сей: житие мое суетно и маловременно есть; аз же, окаянный, смерти без вестное во ум никогдаже приемлю,
ни помышляю о Страшнем судищи, в немже имам Праведному Судии предстати и дати ответ о всяком деле же и слове. Темже молю тя, души
моея хранителя, возбуди мя скоро от сна греховнаго, да не постигнет мя час смерти неисправленна и да сподоблюся испросити от
всемилостиваго Бога беззаконнием моим прощение и во гласе радования воспевати Ему: Аллилуия.




Икос 8




Всех Господь и Создатель мой егда назнаменует ми преставитися от жития сего, ты, благий хранителю мой, провидяй грозныя муки, духовом
злобы и нераскаянным грешником уготованныя и мене ожидающия, покрый мя твоего милосердия крилами, якоже орел птенцы своя, и внегда

исчезати от мене духу моему, да узрю тя близ мене предстояща и лютыя враги отгоняюща. О сем со умилением молю ти ся, вещая сице:




Радуйся, умным очесем моим горький и страшный час смертный представляяй;
радуйся, яко неизбежен, вкупе же и безвестен час той присно ми напоминаяй.
Радуйся, на кийждо день аки уже на последний жития моего, взирати мя поучаяй;
Радуйся, всякое время ко исходу во ин мир мя предуговляяй;
Радуйся, душевное умиление и сердечное сокрушение во мне раждаяй;
радуйся, выну желаяй ми, да поне при кончине дний моих покаюся.
Радуйся, любити мир и яже в мире ми воспрещаяй;
радуйся, пристрастие к тленному богатству из сердца моего искореняти помогаяяй;
Радуйся, вся блага земная быти привременна и скоропреходяща ми показуяй;
радуйся, яко вся красная мира сего цвету сельному подобна суть, вразумляяй мя.
Радуйся, славы человечи, аки тени преходящия, искати возбраняяй ми.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 9




Всяк грех содеях в житии сем и весь живот мой во мнозе притек суете, к концу приближихся; врази же мои устремляются на мя, алчуще пояти
мя и низринути во глубину адову. Темже молю ти ся, благий мой хранителю, буди ми защититель, егда имам преходити лютая мытарства, и
безбедно доведи мя до врат Небеснаго Царствия, идеже лицы ангельстии радостне сретают восклицающих: Аллилуия.




Икос 9




Витийствующий язык не может изрещи, яже сотворил ми еси святый хранителю мой, во всем житии моем: прияв бо душу мою от купели
святаго Крещения, хранил мя еси во младенчестве, учил и вразумлял еси во отрочестве, соблюдал мя еси от поползновения ко грехом в
возрасте юношестем, наставлял еси, пришедша мя в мужество, охранял еси на всех путех моих даже до старости, обличая и утешая, всюду
помогая и направляя на путь спасения. Сего ради благодарственне вопию ти: Радуйся, яко никогдаже лишаеши мя твоея помощи и заступления;
радуйся, яко от сна востающа мя подвизаеши ко благодарению Господа, укрепляющаго силы моя. Радуйся, яко начаток коегождо дне молитвою

освящати мя поучаеши;




радуйся, яко воспрещаеши ми без молитвы к всеблагому Промыслителю, дерзновенно собою что начинати.
Радуйся, яко самонадеяние из сердца моего истребити тщишися;
радуйся, яко сладчайшее имя Господа Иисуса Христа усты непрестанно произносити и во уме держати мя побуждаеши.
Радуйся, яко во всякое время нужная точию и полезная вещати языком ми внушаеши;
радуйся, яко от празднословия, многоглаголания, паче же кощунства мя удержаваеши.
Радуйся, яко ядущу и пиющу ми или ино что творящу присно спребываеши;
радуйся, яко воздержанию в пищи и питии приобучити мя печешися.

Радуйся, яко спяща мя храниши и врага, хотяща искусити мя сонными мечтании, отгоняеши;

радуйся, яко воспящаеши мя от любострастнаго стремления и во очию моею целомудренный стыд влагаеши. 


Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 10




Спасти всех пришедый, Иисусе мой преблагий, со умилением молю Ти ся: Твоим милосердием прости моих злых премножество и безмерие,
преклоняемый на сие Божественными мольбами Твоего невещественнаго служителя, егоже ми приставил еси из младенства, яко
Человеколюбец, хранителя: да достоин явлюся внити в чертог славы Твоея и со духи праведных воспети: Аллилуия.




Икос 10




Стена тверда присно являеши ми ся, святый Ангеле, противу ухищрений злобных врагов моих, ищущих вечныя погибели моея и
разслабляющих душу мою леностию и самозабвением. Молю убо Тя, хранителю мой, да твоим ходатайством сподоблюся при исходе души моея
из телесе причастник быти Пречистаго Тела и Святейшия Крове моего Спасителя, яко да укрепився сею нетленною пищею и животворным
питием, безтрепетно прейду во ин мир, воспевая тя, моего благодетеля: Радуйся, яко дана ти есть власть и сила отражати демонская на мя

нападения;




Радуйся, яко приял еси от Бога крепость на побеждение невидимых врагов моих.
Радуйся, яко от всякаго злодейства и козней диавольских могий избавити мя;

Радуйся, яко горьких мытарств начальника, лютаго миродержца нападения от мене отреваеши.

Радуйся, яко, ограждаемый твоим присутствием, имам надежду в час смерти не устрашитися мрачных лиц духов злобы: 


радуйся, яко хранимый тобою, уповаю безбедно прейти воздушная мытарства.

Радуйся, яко укрепляемый твоею помощию, чаю не удержан быти вне врат рая, ми вожделеннаго;

Радуйся, яко Твое за мя предстательство сильно есть пред Богом, еже не ввержену ми быти во тьму кромешную. 


Радуйся, яко присно внушаеши ми умилостивляти Господа слезами покаяния, да избавлюся геенны адския;

Радуйся, яко побуждаеши мя день и нощь молитися, да не послан буду со демоны мучитися.

Радуйся, неотступный мой руководителю и пестуне; 


радуйся, крепкий мой заступниче и скорый помощниче.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 11




Пение сие, аще и от усердия моего ти приносимое, святый хранителю мой, вем, яко не довольно есть ко иззъявлению моего сердечнаго
благодарения за вся благая, яже ми сотворил еси и не престаеши творити даже до сего дне и часа; но и о сем молю ти ся, общаго ми с тобою
Создателя умилостиви, да на Страшнем суде Своем шуия части избавит мя и сподобит со всеми святыми
воспевати Ему: Аллилуия.




Икос 11




Светильник мой угасе, елея же благих дел, во еже возжещи и, несть ми: и где обрящуся аз, окаянный, сном греховным отягченный, егда
постигнет мя внезапу полунощь, час кончины моея? Но да не услышу и аз, юродивыя девы, грознаго гласа Жениха: «Не вем тя!» Помози ми,
неусыпаемый хранителю мой, наполни соосуды души моея елеем благих дел, паче же милосердия и смирения. Ныне же приими от мене сие

пение:




Радуйся, Единаго Господа имети в разуме присно ми внушаяй;
радуйся, заповедь о любви к Нему, Преблагому, в сердце моем обновляяй.
Радуйся, любити Его, Создателя, всем умом и всем помышлением мя побуждаяй;
Радуйся, и к ближним искреннюю любовь мою богоугодну быти непрестанно ми напоминаяй.
Радуйся, любити их не словом или языком, но делом и истиною мя поучаяй;
Радуйся, во всех нуждах их помогати желание ми влагаяй.
Радуйся, утешати скорбящих, заступати обидимых мя наставляяй;
радуйся, от имений своих уделяти бедным и неимущим сердце мое преклоняяй.
Радуйся, и душу мою, по заповеди Спасителя, положити за други своя готову ми быти возбуждаяй; 
радуйся, закрываяй очеса моя, еже не зрети ми прегрешения брата моего.
Радуйся, не попущаяй ми осуждати поползнувшагося на грех ближняго моего;
радуйся, воспрещаяй ми яти веру оглагольником клеврета моего.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 12




Благодать дана ти есть от всемогущаго Гооспода, святый покровителю мой, еже хранити мя на всех путях моих, да не о камень коего соблазна
преткнется нога моя, дондеже мя представиши Христу Богу спасена, Емуже немолчно вся силы небесныя взывают: Аллилуия.




Икос 12




Пою твое досточудное милосердие и многое снизхождение, быстродвижный уме, безплотный слуго Господень, яко не гнушаешися греховныя
моея смрадности и не престаеши приносити о мне, непотребнем, святыя молитвы своя ко святейшему Престолу Триипостаснаго Бога, еже не

погибнути ми во веки, но Царствие Небесное наследовати. Благоволи убо прияти от душевных сокровищ моих приносимое ти песнопение:




Радуйся, яко воспоминанием грядущаго грознаго Суда Божия от грехов мя отреваеши;
радуйся, яко душу мою, аки невесту, ко сретению прекраснаго Жениха Христа предуготовляти возбуждаеши мя.
Радуйся, яко присно желаеши достойна мя сотворити и брачнаго чертога Его;
радуйся, яко выну учиши мя возжигати светильник души моея, да с мудрыми девами, душами праведных, вниду в онь.
Радуйся, яко греховныя одежды моея совлачитися побуждаеши мя;
радуйся, яко в ризу непорочности и чистоты облещися ми способствуеши.

Радуйся, яко ходатайствуешь да на Страшнем суде Христове одесную Его стати сподоблюся;

радуйся, яко умоляеши благоутробие Божие, да лику избранных Своих сопричтет мя. 


Радуйся, яко подвизаеши на молитву ко Господу и сожителей твоих небесных, да вселит мя с ними во Царствии Своем;
радуйся, добрый и бодрый блюстителю мой.
Радуйся, теплый о мне, грешном, молитвиниче и благий предстателю;
радуйся, по Господе Бозе и Пресвятей Богородице крепкое мое упование.
Радуйся, Ангеле Господень, неусыпаемый хранителю мой.




Кондак 13




О преславный и умный свете, Ангеле Божий! Приими благодарственное сие и молебное пение, и егда имам от земли востати на суд, покажи
тогда милосердие твое на мне грешнем: предстани близ мене тих и радостен, надеждою спасения отъемля страх мой, да в селениих райских
сподоблюся вкупе с тобою во веки веков воспевати вечному Царю славы: Аллилуия.

Этот кондак читается трижды, затем 1-й икос и 1-й кондак.






МОЛИТВА КО СВЯТОМУ АНГЕЛУ ХРАНИТЕЛЮ

О святый Ангеле, хранителю и покровителю мой благий! С сокрушенным сердцем и болезненною душею предстою ти, моляся: услыши мя,
грешнаго раба своего (имя рек), с воплем крепким и плачем горьким вопиющаго; не помяни моих беззаконий и неправд, ими же аз окаянный
прогневляю тя по вся дни и часы, и мерзостна себе творю пред Создателем нашим Господом; явися мне милосерд и не отлучайся мене сквернаго даже до кончины моея; возбуди мя от сна греховнаго и пособствуй твоими молитвами прочее  время живота моего без порока прейти и сотворити плоды достойны покаяния, паче же от смертных падений греховных соблюди мя, да не  погибну во отчаянии и да не порадуется враг о погибели моей. Вем воистинну и усты исповедую, яко никтоже таков друг и предстатель,  защититель и поборник, якоже ты, святый Ангеле: предстоя бо Престолу Господню, молишися о мне непотребном и паче всех грешнейшем, да не изымет Преблагий души моея в день нечаяния моего и в день творения злобы. Не престай убо умилостивляя премилосердаго Господа и Бога  моего, да отпустит согрешения моя, яже сотворих во всем житии моем, делом, словом и всеми моими чувствы, и имиже весть судьбами да  спасет мя; да накажет мя зде по Своей  неизреченной милости, но да не обличит и не истяжет мя онамо по Своему нелицеприятному правосудию; да сподобит мя покаяние принести,  с покаянием же Божественное Причащение достойне прияти, о сем паче молю, и таковаго дара всеусердно желаю. 
В страшный же час смерти неотступен буди ми, благий хранителю мой, прогоняя мрачныя демоны, имущия устрашити притрепетную душу
мою: защити мя от тех ловления, егда имам преходити воздушная мытарства, да храним тобою, безбедно достигну рая ми вожделеннаго, идеже
лицы святых и горних сил непрестанно восхваляют всечестное и великолепое имя в Троице славимаго Бога, Отца и Сына и Святаго Духа,
Емуже подобает честь и поклонение во веки веков. Аминь.[/spoiler]

Раб божий Константин

Акафист святому Архангелу Гавриилу
[spoiler]Кондак 1

Избраннаго Архангела, присно предстоятеля престолу Вседержителя, таинника благодати, и радости благовестника, всечестнаго Гавриила, Пречистыя Девы невестокрасителя, пением похвальным благочестно почтим, со благодарением ему зовуще: 


Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Икос 1




Ангел безплотный естеством бысть, славы присносущныя и вечныя Премудрости в создании мира зритель явился еси, Архангеле. Сего ради тебе вопием:




Радуйся, именем твоим силу Божию возвещаяй;
Радуйся, дивною красотою твоею неизреченную славу Божию являяй.
Радуйся, душе невещественный, свободный от уз телесного естества;
Радуйся, светлый уме, подобие невидимаго Божества.
Радуйся, божественнаго разума вместилище;
Радуйся, неизреченных тайн сокровище.
Радуйся, первосияннаго света чистейший луче;
Радуйся, пламенем Божественныя любви горящая свеща.
Радуйся, престола Божия предстателю;
Радуйся, славы Господней созерцателю.
Радуйся, нас земнородных утешение.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 2




Видяще тя, яко звезду лучезарную, благоукрашеннаго небесе разумнаго, созданнаго прежде видимого небесе и земли, Архангеле, да вопием с тобою Творцу Богу: Аллилуиа.


Икос 2




Разум творческий созерцая в творении небесе и земли, и всего украшения их, благоговейно предстоял еси, Архангеле, престолу Создателя: егда же сотворены быша звезды, велиим гласом восхвалил еси Того со всеми Небесными силами. Тем же и мы тебе вопием:




Радуйся, небо невещественное, славу Божию поведающее;
Радуйся, светило духовное, благость Творца возвещающее.
Радуйся, звездо, прежде видимого света возсиявшая;
Радуйся, пресветлая луно, обилие благодати, паче иных многих Ангел восприимшая.
Радуйся, зерцало Божественнаго откровения;
Радуйся, споспешнице духовнаго просвещения.
Радуйся, Первоангеле, тайны Божия открываяй;
Радуйся, Свете вторый, поющие ти верныя просвещаяй.
Радуйся, чистейшая пламенная к Богу любве;
Радуйся, немолчныя уста Того хваления.
Радуйся, огнем благодати сердечныя нас согревающая;
Радуйся, зной страстей тем отражаяй.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 3




Силе Божией тезоименит сый, споборник явился еси, Архангеле пресветлаго Небеснаго воинства, Архистратигу Михаилу противу падших мрачных духов. Пребыв же верен Господу Создателю с прочими безплотными чинами, взывал еси Тому Трисвятую песнь. Ему же и мы с тобою вопием: Аллилуиа.


Икос 3




Имея благодать неотъемлему ради верности твоей Господу, во веки пребываеши утверждаем во благом изволении. Тем же в похвалу вопием тебе сице:




Радуйся, не изменивый твоего благодатнаго стояния;
Радуйся, не оставивый блаженнаго горнего пребывания.
Радуйся, предстоятелю безплотных, веления Божия исполняли;
Радуйся, предивным смирением украшенный.
Радуйся, Божиею благодатию навеки утвержденный;
Радуйся, огненною, никогда не отпадающею любовию ко Господу пылаяй.
Радуйся, небесного хлеба Ангельскаго присно вкушаяй;
Радуйся, небесных учителю, хвалебных создателю песней.
Радуйся, вышних руководителю, возводяяй нас к Славе небесней;
Радуйся, чиноначальниче немолчнаго Ангельскаго ликостояния.
Радуйся, увеселение и услаждение имущим сего блаженнаго достояния.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 4




Бурю помышлений сумнительных светом Божественныя благодати прогоняяй, приносиши свыше, Архангеле, мир в сердца наша. Тем же благодарно, прославляюще благодеяния твоя, воспеваем Спасителю Богу песнь: Аллилуиа.


Икос 4




Слышаще Боговдохновенныя сказания пророка Моисея о начале миробытия и повести о первых родех, учителя того благочестно разумеем тя, Архангеле, яко повелением Божиим недоуведанныя тайны тому открыл еси. Сего ради в похвалу тебе вопием:




Радуйся, светозарная звездо, облиставаемая от трисолнечнаго Божества;
Радуйся, славнаго изобилием благодати украшение созданнаго естества.
Радуйся, служебный душе на спасение человеком от Бога посылаемый;
Радуйся, светильниче Божиих откровений, на земли являемый.
Радуйся, пламень огненный, плевелы лжи и суеверия попаляяй;
Радуйся, мечу духовный, терние неверия и безбожия словом истины посекаяй.
Радуйся, истиннаго разумения словесе Божия небесный учителю;
Радуйся, величия тайны спасения предопределенный служителю.
Радуйся, тайниче под именем первозданного небесе, невидимый мир Ангельский прикровенно чрез бытописание нам указуяй;
Радуйся, в творческом слове Божием всемогущее ипостасное Слово Божие нам показуяй.
Радуйся, в создании человека, и в нарочитых Божественных словесех, действиях и в ветхозаветных образах, тайну Пресвятыя Троицы нам являяй;
Радуйся, в Божиих обетованиях древним патриархом начало нашего спасения возвещаяй.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 5




Боготечная струя откровений Божественных явился еси, Архангеле, и в последнем пророческом роде, ясно назнаменуя пророку Даниилу о последних временах, царех и царствиих. О сем вопием дивному в судьбах Своих Царю царей Богу хвалебную песнь: Аллилуиа.


Икос 5




Видяще исполнение ясных пророчеств Твоих, Архангеле, о будущем освобождении ветхозаветнаго Израиля от плена Вавилонскаго, и о явлении по сих в мире Христа Владыки. Мы, же, яко Богоизбранный Израиль благоговейно благодаряще Свободителя душ наших похвальную песнь тебе приносим:




Радуйся, Божественнаго света селение;
Радуйся, наших мыслей озарение.
Радуйся, будущих судеб Божиих яснозрителю;
Радуйся, испытующих свидения Господня тайноучителю.
Радуйся, вождем благочестивым на враги одоление подавяяй;
Радуйся, мудрым правителем Божественное откровение являяй.
Радуйся, конечное посрамление языческаго нечестия в радости возвестивый;
Радуйся, муже желаний, духовных грядущих, свобождением Израиля возвеселивый.
Радуйся, возрождение Иерусалима, и возсоздание святаго храма предуказавый;
Радуйся, пришествие Христа Мессии ясно назнаменовавый.
Радуйся, седминами исчисливый время спасительныя смерти Христа;
Радуйся, откровением твоим ветхозаветному сыновнему богослужению конец наста.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 6




Проповедник всемирный радостныя вести о Спасителе был еси, Архангеле, егда бо приблизися седминами святому пророку Даниилу возвещенное время явление Христа Мессии, послан бысть еси к сетующим о неплодстве своем родителем Богоматери, возвестити им о рождении Благословенныя Дщери, предизбранней от веков Матери Мессии Христа, хотящаго приити на избавление человечества, Ему же с тобою вопием: Аллилуиа.


Икос 6




Возсия тобою, Архангеле, сетующим родителем Богоотроковицы утешение о скором разрешении неплодства их, рождением Преблагословенныя. Прием от них убо велие благодарение, приими и от нас сицевую похвалу:




Радуйся, светлое зерцало Божия благости;
Радуйся, небесный вестниче спасительныя радости.
Радуйся, Божественный вестниче, носителю вышняго мира благословения;
Радуйся, скорый прогонителю душевнаго смущения.
Радуйся, блуждающим во тьме, Боговедения внезапное озарение;
Радуйся, сидящим в смертной сени уныния, благодатное оживление.
Радуйся, обрадователю смиренных и уничиженных;
Радуйся, утешителю презренных и отверженных.
Радуйся, смертонбсныя печали мира сего прогонителю;
Радуйся, спасительныя по Бозе печали возбудителю.
Радуйся, от находящия скорби избавляяй;
Радуйся, уповающия на Господа возвеселяяй.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 7




Хотяще яснее озарити путь веры восходящему Солнцу Правды, Христу Спасителю, Господь посла тя, Архангеле, благовестити такожде и иерею Захарии о рождении от него великого Иоанна, Предтечи Спасова. О сем убо радующеся вопием Богу: Аллилуиа.


Икос 7




Дивному пророческому словеси твоему о рождении Предтечи неверие показавши того родитель немотою связан бысть от тебе, Архангеле. Мы же исполнение пророчества видяще, похвалу тебе сице вопием:




Радуйся, звездо светозарная, разгоняющая мрак прошедшия ночи смертныя;
Радуйся, деннице, вещающая невечерний день благодати новыя.
Радуйся, зачало Евангелия иерею Захарии предвозвестивый;
Радуйся, прославляти Господа разрешением языка последнего научивый.
Радуйся, пути ко Грядущему Спасителю небесный уготовителю;
Радуйся, семена спасительныя веры в Того на земли насадителю.
Радуйся, Божественнаго всемогущества ревностный показателю;
Радуйся, всякаго сомнения в том строгий наказателю.
Радуйся, Церкви ветхозаветныя невестоводителю;
Радуйся, Грядущаго Жениха Христа благовестителю.
Радуйся, завершителю пророческаго в Ветхом Завете откровения;
Радуйся, первый возвестителю Евангельскаго в Новом Завете исполнения.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 8




К Богоотроковице Марии, чудесно рожденной от неплодове, хранителем от Бога приставлен был еси, великий Архангеле, и во храме Божием Сию духовно и телесно питал еси, на всяк день пищу принося Ей и поучая непрестанно пети Богу: Аллилуиа.


Икос 8




Весь мир небесный и земный дивится служению Твоему, Архангеле, в месяц бо шестый по зачатию великаго Предтечи Христова Иоанна, послан был еси в Назарет с таинством от века сокровенным и самим Ангелом неведомым, благовестити Пречистей Деве Марии Богородице, непостижимое Сына Божия в Ней зачатие. Тем же в похвалу Тебе, яко благовестнику нашего спасения радостно вопием:




Радуйся, совета предвечнаго откровение;
Радуйся, таинств сокровенных явление.
Радуйся, светоносный спасительный день, благовестившая многосветлая заря;
Радуйся, первый луче восходящаго Солнца Правды, Христа Царя.
Радуйся, Божественныя славы Сына Всевышняго возвестителю;
Радуйся, сладчайшаго имени Иисуса первый возгласителю.
Радуйся, благовестниче вечнаго Царства Христова;
Радуйся, спасительный утешителю человеческаго рода грешнаго.
Радуйся, Божественныя нашей веры наставниче;
Радуйся, усердный наш ко Господу Спасителю, молитвенниче.
Радуйся, хотящим последовати спасения вышний служителю;
Радуйся, всего рода христианскаго небесный покровителю.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 9




Все богатство смирения и непорочности явила еси, Приснодева, егда смутися о преславнем Архангельстем приветствии и недоумеющи вопросила благовестника: «Како будет сие, идеже мужа не знаю?» Ты же, утверждая Ю, рекл еси: «Дух Святый найдет на Тя, и сила Вышняго осенит Тя; тем же и раждаемое свято наречется Сын Божий». Тому убо поклоняющеся с тобою вопием: Аллилуиа.


Икос 9




Витии многовещании не довлеют к похвале дивнаго служения твоего, Архангеле. Мы же любовию побеждаеми, паки тебе яко благовестнику нашего спасения вопием:




Радуйся, небесный уме Божественных откровений, светлое зерцало;
Радуйся, отъемляй с духовных очес наших ветхаго закона покрывало.
Радуйся, Всевышняго Царя превышний служителю;
Радуйся, тайны Триестественнаго Божества твердый изъяснителю.
Радуйся, истинное вочеловечение Сына Божия провозглашали;
Радуйся, безмужнее Того зачатие от Приснодевы нашествием Святаго Духа возвещаяй.
Радуйся, Божественную силу Утешителя извествуяй;
Радуйся, благодатное тем осенение Пречистыя Девы благовествуяй.
Радуйся, кимвале, веления Божия возглашаяй;
Радуйся, органе, Божественное смотрение проставляяй.
Радуйся, псалтире, Божественное снисхождение Сына Божия возвещаяй;
Радуйся, прекрасная гусль Святаго Духа, утешение воспевающий.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 10




Спасти хотя в бури недоумения суще праведного Иосифа, обручника Пречистыя Отроковицы, явился еси тому, Архангеле, уверяя его о Неискусобрачней, яко зачатие у Ней от Духа Святаго есть, и по сих Христу рождшемуся в Вифлееме благовестил еси сию радость велию пастырем, и со множеством вой Небесных воспел еси: слава в вышних Богу! Ему же и мы присно вопием: Аллилуиа.


Икос 10




Царю Христу прежде вольнаго страдания, молившемуся в вертограде, явился есй, Архангеле, укрепляя Его, яко человека в подвизе суще. Тем же и нас немощных духом, божественною благодатию укрепи, да радостно в похвалу тебе вопием:




Радуйся, скорый предстателю в беде сущих;
Радуйся, усердный заступниче, упование на тя имущих.
Радуйся, во искушениях сильный помощник;
Радуйся, противу злых духов крепкий поборниче.
Радуйся, мрак недоумений и смущений от сердец наших прогоняяй;
Радуйся, познанием воли Божией разум наш озаряяй.
Радуйся, в печали сущия утешаяй;
Радуйся, елеем милости Божией сердца скорбных умащаяй.
Радуйся, истиннаго боговедения ищущих, небесный учителю;
Радуйся, жизни благочестивыя не ложный известителю.
Радуйся, к равноапостольскому житию непрестанный возбудителю;
Радуйся, в горнее Царство благонадежный водителю.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасания нашего благовестниче.


Кондак 11




Пение хвалебное воспевал на небеси с прочими Небесными силами Воскресению Христову, и на земли возвеститель того был еси, Архангеле, явився мироносицам при гробе и благовестив тем возстание Христа Живодавца, Его же с тобою прославляюще, вопием: Аллилуиа.


Икос 11




Светоподательный светильник откровения Божия, Пречистей Деве Богородице явился есй, Архангеле, и тепле молившейся на горе Елеонстей благовестил еси Ей, яко приближися честное Ея Успение, и райскую светоносную ветвь подал еси Ей. Сего ради приими от нас сию хвалебную песнь:




Радуйся, славнейший от седми духов, предстоящих престолу Вседержителя;
Радуйся, честнейший на земли слуго Пречистыя Матери Христа Спасителя.
Радуйся, спасительных откровений Божиих изрядный служителю;
Радуйся, любве милосердия Божия присный благовестителю.
Радуйся, теплыя молитвы к Богу верных на Жертвенник Небесный возносяй;
Радуйся, мир и благословение Ббжие оттуду им приносяй.
Радуйся, усердный помощниче в добродетельной жизни подвизающихся;
Радуйся, благий утешителю ко блаженней кончине приближающихся.
Радуйся, пред престолом Небесным Судию праведнаго о нас умоляяй;
Радуйся, яко с верою к тебе молящияся от вечных мук избавляются.
Радуйся, яко любовь к тебе имущий вечнаго Царствия со Ангелы сподобляются.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 12




Благодатныя знамения твоея помощи не токмо в древния, но и в новыя времена являеши, Архангеле, пречестная бо обитель дохибрская на святей горе Афонстей, создавши храм во имя Архангелов, доныне возвещает чудо твое, егда купно со Архистратигом Михаилом спасл еси благочестиваго послушника от горькия смерти в пучине морстей, и благодарне вопием Богу: Аллилуиа.


Икос 12




Воспевая на небеси с прочими безплотными Честнейшую Херувим, тому же и нас сущих на земли научаеши. Всечестнейшая бо другая афонская обитель, именуемая «Достойно есть», именем своим проповедует другое преславное чудо явления твоего, Архангеле, благоговейному послушнику, его же научил еси небесней песни ко прославлению Богоматере. Сию бо поюще в честь Богородицы и тебе достойно в похвалу вопием:




Радуйся, небесный обрадователю Матери Преблагословенныя;
Радуйся, невестокрасителю Приснодевы Нетленныя.
Радуйся, небесный Ея воспевателю;
Радуйся, в вечней славе Той предстоятелю.
Радуйся, яко и прочия чины Ангельские возбуждаеши воспевати Честнейшую Херувим;
Радуйся, яко нас земнородных научаеши прославити Славнейшую Серафим.
Радуйся, ревнующим об ангельстем житии вышний покровителю;
Радуйся, в молитве к Богу предобрый учителю.
Радуйся, сердца молящихся любовию ко Господу возжигаяй;
Радуйся, фимиам чистых молитв на алтарь Небесный возлагаяй.
Радуйся, благодатию умиления молящихся услаждаяй;
Радуйся, в безмолвии их тою утешаяй.
Радуйся, Архангеле Гаврииле, вечнаго спасения нашего благовестниче.


Кондак 13




О великий Архангеле Гаврииле, сокровеннейших тайн Божиих служителю, воплощение Сына Божия прерадостный благовестниче, и нашего спасения усердный споспешниче. Приими от нас недостойных сие хвалебное и благодарственное пение, и умоли Господа даровати нам наследие в вечном Его Царствии, да с тобою непрестанно воспоем Ему: Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Сей Кондак глаголи трижды, а по сем чти Икос 1 и Кондак 1   




Молитва




О, Святый Архангеле Божий Гаврииле! Присно предстояй престолу Всевышняго, прерадостный благовестниче и усердный споспешниче нашего спасения! Милостиво приими от нас недостойных тебе приносимое сие хвалебное пение. Исправи молитвы наша и, яко фимиам, на небесный алтарь кадильный вознеси их. Озари умы наша светом веры православныя, воспламени любовию сердца наша ко Христу Спасителю нашему, обрати и укрепи желания наша на спасительном пути Евангельских заповедей. Да в сем веце тихо и благочестно поживем во славу Божию, в будущем же не лишимся Царствия Небеснаго, егоже получити да сподобимся благодатию Христа Бога нашего, ходатайством Пречистыя Его Матери, и твоими многомощными молитвами, и да прославим с Тобою и прочими безплотными силами Небесными и всеми святыми Единого в Троице славимого Бога: Отца и Сына, и Святаго Духа ныне и присно, и во веки веков. Аминь.[/spoiler]

Раб божий Константин

Акафист святому Архангелу Гавриилу

[spoiler]Кондак 1 



Избраннаго благовестника спасения нашего, великаго слугу Божия и к Пречистей Деве Марии радостнаго посланника Гавриила Архангела восхваляем песньми и благохваленьми сими. Ты же, яко предстояй Престолу Царя Славы, от всяких нас бед и скорбных обстояний свобождай да с верою и любовию в похвалу тебе зовем: Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле.




Икос 1




Ангела предстателя, провозвестника Таин Божиих дивнаго, чуднаго Гавриила, Архистратига Сил безплотных восхвалим во умилении глубоцем похвалами сицевыми:




Радуйся, благовестниче чудный спасения нашего.

Радуйся, Таин Божиих славный провозвестниче.

Радуйся, Божиих велений исполнителю.

Радуйся, спасения рода человеческаго усердный служителю.

Радуйся, верным радость от Престола Вседержителя износящий.

Радуйся, неверных на стезю правды и истины приводящий.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 2




Видяще тя, великий слуго Божественныя Премудрости, яко ты еси усерднейший ходатай и скоропредстательнейший помощник всем в нуждах и обстояниих сущих, радостно о тебе взываем Богу: Аллилуиа.




Икос 2




Разума Божественнаго ты еси податель, Богомудре Гаврииле, ибо благодать сия дадеся ти от Предвечныя Премудрости Божия. Темже и нам, грешным, погрязшим в суете века сего, даждь от Божественныя Премудрости во ум и сердце наше свет истиннаго разума Божия, взывающим ти сицевая:




Радуйся, разума Божественнаго щедродательный подателю.

Радуйся, первый книгописания рода человеческаго мудрый учителю.

Радуйся, пророку Моисею от фараона избежавшему, премудрость Божественную открывый.

Радуйся, сказавый ему миробытия начало.

Радуйся, создание перваго человека Адама, и житие онаго, и по нем бывших возвестивший.

Радуйся, и вся последующая лета и роды, о потопе и разделении языков, племен и народов сказавый.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 3




Силою Вышняго препоясанный и ею предивно укрепленный предстоиши Господу твоему денно и нощно, немолчно взывая Ему песнь: Аллилуиа.




Икос 3




Имать тебе, Архангеле Гаврииле, весь род христианский велика помощника, и благих советов подателя, и в недоумениях пребывающим дивнаго наставника, похваляющим тя тако:




Радуйся, пророку Даниилу истолковавый дивная видения о царех и царствах послежде быти имеющих, образованных различными зверьми.

Радуйся, известивый ему о свобождении людей Божиих от Вавилонскаго пленения.

Радуйся, ему же открывый о времени Христова в мир перваго пришествия.

Радуйся, благовестивый ему о воплощении Сына Божия от Девы Марии.

Радуйся, пророков премудрый вестниче. Радуйся, всех христиан ко благу учителю.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 4




Бурею сомнения, печали и уныния одержима бяше святая праведная Анна, егда скорбяше о неплодии и со слезами моляшеся в своем вертограде. Ты же, Божиим велением, явлься пред нею, возвестих ей глаголя: «Анно, Анно! Услышаны есть молитвы твоя, и воздыхания проидоша облаки, слезы же твоя пред Богом взыдоша, и се зачнеши, и родиши Дщерь Преблагословенную, о Нейже возблагословятся вся колена земная, и Тою дастся спасение миру, наречется же имя Ей Мария». Она же, в велицей радости слыша сие, возопи: Аллилуиа.




Икос 4




Слыша святый и праведный Иоаким, в сие время в пустыне постивыйся, от тебе, Архангеле Божий, яко имать со Анною праведною родити Дщерь предъизбранную от веков в Матерь Мессии, хотящаго приити на избавление человеческаго рода, во умилении глубоцем и радости возопи:




Радуйся, скорби моея пременителю.

Радуйся, поношения моего в людех отъятелю.

Радуйся, печали моея разрешителю.

Радуйся, Божественныя воли о мне известителю.

Радуйся, всему миру веселие неизреченное сим принесший».

Радуйся, праведных Богоотец Иоакима и Анны сладостнейший утешителю.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 5




Боготечней звезде подобен еси, пречудне Гаврииле, сиянием своим мрак и тьму мира сего пречудно просвещаяй и наставляяй на путь спасения всех, с верою и усердием притекающих к тебе, и дерзновенно поющих о тебе Присносущному Солнцу Правды Христу: Аллилуиа.




Икос 5




Видяще тя, Архангеле Божий, провозвестника судеб Божиих и неложнаго исполнителя Его Святыя воли, рожденная от неплодове Богоотроковица Мария со вниманием и усердием послушаша святых твоих наказаний и с радостию великою вопияше ти:




«Радуйся, родителей Моих, несказанно явлением своим, слезы, плач и непрестающую о безчадии скорбь утоливший.

Радуйся, Ангеле мирный и добрый хранителю от Бога Ми данный.

Радуйся, от первых дней Рождества Моего на охранение Ми ниспосланный».

Радуйся, Девы Богоотроковицы во дни детства Ея и юности охранителю.

Радуйся, правыя веры и богопочитания насадителю.

Радуйся, и всем нам восхваляющим тя верный защитителю.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 6




Проповедника покаяния и преславнаго Предтечи Господня Иоанна рождество ты, всемудре Гаврииле, возвещая родителю его Захарии священнику, не верующу твоему неложному пророчеству, языка немотою наказал еси до времени сбытия словес твоих, яже егда воочию увидевше пачеестественное сбытие его, возопи чудодействующему тобою Богу: Аллилуиа.




Икос 6




Возсиял еси пречудно славою, Архангеле Гаврииле, егда предстал еси в Назарете граде, быв послан от Бога благовестити Богоотроковице Марии зачатие Сына Божия осенением и действием Духа Святаго, вопиюще Ей: «Радуйся, Благодатная, Господь с Тобою, Благословенна Ты в женах!», и мы грешнии слышаще сию радость велию, тобою благовествуемую, взываем ти сице:




Радуйся, Адама и Еву, прародителей наших, сим благовестием неизреченно возрадовавший.

Радуйся, всем праотцам и прародителям рода человеческаго сим провозглашением сбытие того вожделеннаго времене, на негоже они с твердым упованием надеяшася, возвестивый.

Радуйся, вестию о явлении в мир долгожданнаго Искупителя рода человеческаго всех патриархов, пророков, ветхозаветных праведников и подвижников возвеселивый.

Радуйся, воплощение Сына Божия мирови проповедавый.

Радуйся, начало искупления рода человеческаго провозгласивый.

Радуйся, главизну нашего спасения благовестивый. Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 7




Хотящей Пресвятей Деве Марии разумети словеса благовестия Архангела Гавриила и видяще Себе в чистоте, глаголет ему дерзостно: «Преславнаго твоего гласа неудобоприятельно души Моей является, безсеменнаго бо зачатия Рождество како глаголеши, зовый: Аллилуиа».




Икос 7




Новую сию и преславную весть о воплощении Сына Божия благовествуя Преблагословенней и Пречистей Деве Марии, ужасающейся и трепещущей, возопил еси, Архангеле: «Не бойся, Мариам, обрела бо еси благодать от Бога и се зачнеши во чреве, и родиши Сына, и наречеши имя Ему Иисус. Сей будет велий и Сыном Вышняго наречется: и даст Ему Господь Бог Престол Давида отца Его, и воцарится в дому Иаковли во веки, и Царствию Его не будет конца». Сему обетованию и мы, грешнии, внемлюще и о величии и высоте его ужасающеся, взываем к тебе:




Радуйся, посланный во град Назарет проповедати начало и главизну нашего спасения.

Радуйся, благовестивый всемирную радость Благовещения.

Радуйся, небожителю светообразный.

Радуйся, ликов Ангельских сияние и свете пречудный.

Радуйся, в раи Божия неизреченныя красоты и доброты ближайший зрителю.

Радуйся, Престола Пресвятыя Троицы умиленнейший предстоятелю.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 8




Странное и пречудное возвещение о рождении Искупителя рода человеческаго от Архангела Гавриила слышаще, Пресвятая Дева рече ему: «Како будет сие, идеже мужа не знаю», и отвещав он, рече Ей: «Дух Святый найдет на Тя и Сила Вышняго осенит Тя: темже и Раждаемое Свято, наречется Сын Божий». Словеса твоя, конечне утвердиша Деву Пресвятую, Иже и рече ти: «Се, Раба Господня; буди Мне по глаголу твоему, вопиющей: Аллилуиа».




Икос 8




Весь еси в вышних, Гаврииле, Престолу Царя Славы предстояй, не далек еси и от нижних, памятуя и послушая всех взывающих ти сице:




Радуйся, предвечных судеб Троических возвестителю.

Радуйся, посланниче Божий и служителю чудес Его предобрый.

Радуйся, о роде человечестем усердный предстателю.

Радуйся, христиан православных защитителю.

Радуйся, егоже вси вернии восхваляют.

Радуйся, о немже вси православнии ликовствуют.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 9




Вси пастыри Вифлеемстии удивлени быша зело, слышаще благовестие твое, пречудный Архангеле Гаврииле, о рождении Христа Спасителя и пречудному пению твоему и с тобою прочим воям Небесным сладостно поющим: «Слава в вышних Богу и на земли мир, в человецех благоволение!», внемлюще, возопиша Богу: Аллилуиа.




Икос 9




Витии многовещанныя много труждаются в восхвалении тя, Божественный Гаврииле, и твоих благодеяний, яже всегда твориши в мире сем, мы же, аще и вемы немощь нашу, по достоянию восхваляти тя дерзаем, вопиюще ти сице:




Радуйся, пастырей Вифлеемских обрадовавый.

Радуйся, извещением о Родившемся Спасителе мира несказанно их возвеселивый.

Радуйся, со множеством Ангелов в ту нощь Родившагося Сына Божия воспевший.

Радуйся, кротким и смиренным пастырем первым от всех человек Рождение Христа возвестивый.

Радуйся, смиренных, кротких и невысокомудрствующих рабов Божиих любящий.

Радуйся, всегда готовый их послушати. Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 10




Спасти хотя мир и искупити его от греха, проклятия и смерти, Господь наш Иисус Христос в нощь, в нюже предаяшеся, пребывая на молитве в вертограде Гефсиманстем и молящеся до пота кровава, от тебе, Гаврииле, укрепляшеся в подвизе сем, ибо ты еси воистинну крепость Божия и укрепляеши во всяких подвизех христианских всех преуспевающих в них и вопиющих: Аллилуиа.




Икос 10




Стена еси, Гаврииле пречудне, святым женам Мироносицам, егда они светающе во едину от суббот пришедша на гроб, носящи мира и яже уготоваша, и, не обретше телесе Господа Иисуса, быша во ужасе и скорби велицей о возлюбленнем Учителе их, и се ты рекл еси женам: «Не бойтеся вы, вем бо, яко Иисуса Распятаго ищите. Несть зде, восста бо, якоже рече: приидите, видите место, идеже лежа Господь», они же обрадовани бывше словесем твоим, Архангеле, возопиша ти тако:




Радуйся, светлыя и радостныя вести о Воскресении Христове первый благовестителю.

Радуйся, о победе Христовой над смертию и адом сладкогласнейший возвестителю.

Радуйся, снизшедый в трусе велии с Небесе, к Живоносному Гробу.

Радуйся, отваливый камень гробный запечатанный.

Радуйся, зраком твоим молниеобразным стрегущих устрашивый.

Радуйся, Создателю твоему и Владыце Господу, самовластно и пречудно Воскресшему, послуживый.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 11




Пение хвалебное приносим ти, Архангеле Божий Гаврииле. Ты же, яко скоропредстательный наш защитник и ко всякому благу наставник, покрый нас кровом крил твоих, отжени от нас, грешных, духов злобы поднебесных и сохрани от наветов и клеветы злых человек, всех вопиющих о тебе Богу: Аллилуиа.




Икос 11




Светоносный служитель и благодатный вестниче воли Божественныя, премудрый Гаврииле, послан был еси паки ко Пречистей Деве Марии рещи Ей о премирном восшествии, сиречь приблизившемся Ея славном Успении, нося ей райское вравие. Она же радостное его возвещение приемши о преселении в горнее Царствие, вопияше ти тако:




«Радуйся, принесший Ми с Неба целование.

Радуйся, послуживший Ми при Таинстве Боговочеловечения.

Радуйся, паки Ми посланный приуготовитися ко исходу от жизни сея.

Радуйся, возвестителю Божественный о Мне воли Сына Моего и Бога».

Радуйся, честнаго и славнаго Успения Богоматере служителю.

Радуйся, принесший Ей с Небесе радостнаго рая вравие.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 12




Благодать от Бога с Небесе испроси нам, поющим во славу всечестнаго имене твоего, Гаврииле, да осеняеми твоим заступлением, во всяком благочестии и чистоте поживем. дондеже отрешени смертию от уз плоти, сподобимся предстати огнезрачному Престолу Царя Славы и с лики Ангельскими возопити: Аллилуиа.




Икос 12




Поюще твой всечестный собор, восхваляем тя, премудрый Архангеле Божий Гаврииле, и молим Господа и Владыку всяческих твоим предстательством мир миру даровати, Церковь Его Святую утвердити и непоколебиму до скончания века соблюсти, православных же христиан в вере укрепити, поющих ти таковая:




Радуйся, многажды в Ветхом Завете спасению человеческому послуживый.

Радуйся, в Новом Завете многократно сему же спасению человеческому потрудивыйся.

Радуйся, добрый нам путеводителю в Горнее Царство.

Радуйся, усерднейший ходатаю нашего спасения.

Радуйся, рода христианскаго великий благодетелю.

Радуйся, страны нашея православныя покровителю.

Радуйся, великий Архангеле Божий Гаврииле. 





Кондак 13




О предивный и преславный Архангеле Божий Гаврииле, превечных судеб Божиих возвестителю и усерднейший наш помощниче! Услыши нас приносящих ти сия малыя молитвы и, яко милостив сый, умоли Царя Славы избавитися нам от всех бед, напастей и печали во временней сей жизни; и в будущей, вечней, исходатайствуй шуияго стояния и вечных мук избежати, и сподобитися нам во Царствии Небеснем пети непрестанно с лики Ангельскими: Аллилуиа.


Этот кондак читается трижды, затем икос 1-й и кондак 1-й


Молитва

О пречудный Архангеле Божий Гаврииле, усерднейший молитвенниче о душах наших, в день торжества твоего усердно молим тя, заступника нашего: испроси святыми твоими всемощными молитвами пред Престолом Божиим всегда возносимыми, (святый храм сей до конца мира сего сохранити), веру Христову утвердити, укрепити и расширити, православным христианом святоотеческую православную веру до конца дней непорочно сохранити, во всех заповедех Господних неуклонно ходити, покаяние истинное о гресех наших всегда Богу приносити, и сподобитися мирныя христианския кончины и добраго ответа на Страшнем Суде Божием. Наследити же нам Царствие Небесное, и вкупе с тобою прославити Пречестное и Великолепое имя Пресвятыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4

Небесных воинств Архистратиже, молим тя присно мы, недостойнии, да твоими молитвами оградиши нас кровом крил невещественныя твоея славы, сохраняя нас, припадающих прилежно и вопиющих: от бед избави нас, яко чиноначальник Вышних сил.

Кондак, глас 2

Архистратиже Божий, служителю Божественныя славы, Ангелов начальниче и человеков наставниче, полезная нам проси и велию милость, яко Безплотных Архистратиг.[/spoiler]

Раб божий Константин

Акафист святому Архангелу Уриилу
[spoiler]Кондак 1 



Избранный Предвечным Господом от горних ангельских чинов на служение спасению рода человеческаго, пречудный Архангеле Урииле; днесь торжествуя пресветлую память твою, молим тя: озари умы наша светом Премудрости Божественныя и сердца наша преобрази огнем любви небесныя, да с радостию величаем тя, покровителю наш святый и наставниче небесный, зовуще ти сице: Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий.




Икос 1




Ангелов хоры и Архангельский лик, мучеников добропобедное воинство, всехвальный пророков и апостолов сонм и праведных неисчетный ряд во славе велией пребывая, непрестанно величают Триипостаснаго Творца и Владыку нашего; с ними же и ты, всехвальный Урииле, присно ликуеши. Мы же, удаленные от тебе не точию местом, а обаче несовершенством нашим, усердно просим тя, поспешествуй нам внити в чертози нетленныя Отца Небеснаго, ныне взывающим ти сице:




Радуйся, милосердие Всесвятыя Троицы к нам преклоняющий.

Радуйся, с огнезрачными серафимами великаго Господа выну величающий.

Радуйся, с многоочитыми херувимами трисвятую песнь радостно воспевающий.

Радуйся, с господствы, власти, силы в Свете Лица Божия пребывающий.

Радуйся, со началы, престолы и ангелы от земнородных превозносимый.

Радуйся, от всех концев вселенныя величаемый и хвалимый.

Радуйся, Архистратиже Божий, Церкви Небесныя похвало и славо.

Радуйся, Архангеле, устрояй в церкви земной вечной Истины торжество.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 2




Видя, всехвальный Урииле, в первый день Всемогущим Богом мир созданный, и созерцая величие и мудрость Творческия десницы Господа нашего, возликовал еси, яко вся, иже от Него исходит, благо есть, яко Благ, Милосерд и Совершен есть Отец наш Небесный, и купно со всеми чины ангельскими, наблюдая рождение мира дольнего и горнего, воспел еси Всевышнему песнь благодарения: Аллилуиа.




Икос 2




Разумом и всем естеством твоим, светозарный Урииле, утвержден бых во благодати Божией. Верностию же и любовию ко Господу Всемогущему горяй, купно с великим Архистратигом Михаилом и Ангелы светлыми встал еси на брань противу гордынею ослепленнаго Денницы и низвергл еси его с Небес аж до сеней тартара преисподняго. Мы же, чествуя победу твою, просим тя: огради нас от козней бесовских и искушений душетленных, утверди сердца наша в вере и верности ко Творцу нашему и приими славословия сия:




Радуйся, богодарованною ти силою коварство духов злобы поднебесной истребляющий.

Радуйся, дома, поля и скот наш от губительства их свобождающий.

Радуйся, в странствиях земных от преткновений нас оберегающий.

Радуйся, по смерти души верных от прельщений бесовских изымающий.

Радуйся, от путей соблазнов на дорогу благочестия нас направляющий.

Радуйся, брань помыслов богохульных угашающий.

Радуйся, любовь и доверие к Богу в сердцах наших взращивающий.

Радуйся, от пристрастий и влечений греховных души наша исцеляющий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 3




Силою Царя Небеснаго утвержденный и Премудростию Творца всего сущаго озаренный, волю Всесвятыя Троицы исполняя, с мечем огненным стал еси близ врат рая земнаго и вход вспять согрешившим прародителем нашим преградил еси, да не внидет ничто нечистое в сад святыни Всевышняго. Мы же, сия убо поминающе, молим тя, Архистратиже славы Божия, укрепи души наша благодатию, да отсечем пагубоносныя искушения и возможем купно с тобою во веки воспевати Господеви: Аллилуиа.




Икос 3




Имаши, всехвальный Архангеле Урииле, песнопения тебе возсылаемыя на небеси и на земли, тя бо, аки вождя и воеводу, чтут ангельския чины, с ними же купно ты, Архистратиже богоносне, предстоиши пред Престолом Святыя Троицы и молитвы, иже мы от любве и усердия сотворяем ти, возносиши Отцу Небесному, милость Его к нам, земнородным, приклоняя. Сего ради величаем тя сице:




Радуйся, первоангеле, любовию к Создателю всея твари присно пылающий.

Радуйся, и нас в любви к Богу благодатно утверждающий.

Радуйся, таинства Небеснаго Царствия избранником Господним открывающий.

Радуйся, благоговением пред Премудростию Божиею ны обогащающий.

Радуйся, разума кичение и ума превозношение угашающий.

Радуйся, в кротости и доверии Творцу всех нас укрепляющий.

Радуйся, яко тобою разум верных в истине утверждается.

Радуйся, яко тобою неверныя к вере обращаются. Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 4




Бури искушений и соблазнов моря житейскаго постигают нас, земнородных, удаленных от тебе, светоносный Архистратиже горних сил; сего ради, на предстательство твое, святый Урииле уповая, просим тя, возведи ны от рабства греховнаго в свободу чад Божиих, утверди волю нашу в добродетелех Христоугодных, воспламени в сердцах наших угасающий огнь веры и надежды и настави за вся Творца благодарити, воспевая Ему: Аллилуиа.




Икос 4




Слышавше сказания писателей ветхозаветных о явлениях и чудесах твоих, светоносный Архистратиже Урииле, благоговейно внимаем оным, радуемся и веселимся о Господе нашем, вся ко спасению нашему и вечному единению с Ним промышляющему и тебя, всеблагий вестниче Предвечнаго Отца Небеснаго, величаем и прославляем, с надеждою на предстательство твое пред Богом:




Радуйся, устрояти житие наше согласно с волею Господнею нас подвизающий.

Радуйся, к благому познанию промысла о нас Божия духовные очи наша изостряющий.

Радуйся, добрую помощь и светлую поддержку в час сомнений дарующий.

Радуйся, от всякаго лукавствия нас отвращающий.

Радуйся, от заблуждений и соблазнов на путех духовных оберегающий.

Радуйся, пресвитеров и наставников премудростию и человеколюбием обогащающий.

Радуйся, невзгоды, тоску и печали суетныя от нас удаляющий.

Радуйся, нелицемерную радость о Бозе Спасе нам низпосылающий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 5




Боготочною звездою, просветляющей мрак уныния и тревог за судьбы грядущия народа Божияго, явился еси, светоносный Архистратиже, святому пророку Божию Ездре, и возвестил еси ему о близости перваго пришествия в мир Всемилосерднаго Господа нашего Иисуса Христа, Крестом Своим грехи всех народов и всякаго человека Искупившаго. Сего ради просим тя, наставниче наш небесный, укрепи нас в уповании на благосердие Спасителя, да поем Ему песнь покаяния и благодарения: Аллилуиа.




Икос 5




Видев тя, богославный Урииле всеблагим вестником таинств Царствия Небеснаго, святый пророк Ездра исполнися весь трепета и благоговения пред тобою. Ты же показал еси ему путь, иже возжела он видети и научил еси его, откуда тече лукавство в сердце человеческое, отринувшее милость и благодать Отца нашего Небеснаго. Сице молим тя, святый Урииле, настави нас на путь покаяния, да явимся достойными быти милостей Божиих, и тебе, с надеждою обрести сия, воспоим сице:




Радуйся, снисхождением твоим с Небесе утешение и отраду святому Ездре даровавый.

Радуйся, в тяжком служении пророческом от маловерия избранника Божия свободивый.

Радуйся, в образах и притчах ему грядущия дали веков открывый.

Радуйся, в верности завету через Ездру народ Божий паки и паки утвердивый.

Радуйся, надеждою и упованием на милостивое воздаяние Господне нас окрыляющий.

Радуйся, классы добродетелей в сердцах боголюбивых взращивающий.

Радуйся, трезвомыслием разум наш преображающий.

Радуйся, ангелоподобную любовь ко Творцу стяжати нам помогающий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 6




Проповедника богоглаголиваго, святаго Ездру, пророка Израильскаго, укрепил еси, светозарный Урииле, во уповании на промысел Всеблагаго Господа нашего и в любви к народу Божию совершенным сердце его сотворяя. Мы же ныне, сие с радостию воспоминающе, просим тя: наполни сердца наша любовию ко всякому человеку, освободи я от ненависти и пристрастий суетных, да возможем купно с тобою Богу ангельское пение возносити: Аллилуиа.




Икос 6




Возсиял еси светом Премудрости Божественныя всехвальному пророку Ездре, всеславный Архангеле Урииле, в изнеможении от скорби сердечныя сущему, и возвестил еси тому, яко от оскудения в вере и теплохладия душевнаго печали многообразныя мир постигают и токмо в богатом и Милосердном своем Отце Небеснем всемощное врачевание от недуг мира и человека всякаго выну пребывает. Сего ради тебе, всеблагий наш заступниче и покровителю, взываем сице:




Радуйся, яко от нечестия, уныния и малодушия ты еси исцеление.

Радуйся, яко во мраце велией скорби света небесныя милости ты еси отражение.

Радуйся, от немощей и неправды века нашего исцеление даруяй.

Радуйся, семена страстей злых в сердцах наших пожегаяй.

Радуйся, к источнику благодати Божия очи наша изостряющий.

Радуйся, разумением путей богоугодных нас обогащающий.

Радуйся, быти плодоносными в вере нас сподобляющий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 7




Хотяще достойно прославити тя, о всеблагий Архангеле, разумеем, яко несть довольно словес земных, дабы по достоянию воспети славу твою, яко ты купно со всеми чиноначальники Сил Небесных, купно же с Серафимы, Херувимы, Престолы, Господствы, Силы, Власти, Начала, Архангелы и Ангелы в велицей славе предстоиши Престолу Триипостаснаго Бога нашего. Не дерзая убо сотворити ти славословие достойное, но на милость твою к нам, святый Урииле, уповая, Господеви поем: Аллилуиа.




Икос 7




«Новое вино не наливают в мехи ветхия», тако глаголет Господь учеником Своим; мы же сему последовати желая, усердно просим тя, святый наш наставниче, аще и начнем себя исправляти, бывающи нови вместо ветхих, сия же благодати исправления буди наш ходатай, Архангеле Урииле, помози нам в немощех, уврачуй страсти молитвами твоими и милостиво вонми гласу воздыхания нашего, яко глаголем ти сице:




Радуйся, нищетою духовною всех нас обогащающий.

Радуйся, в сердцах и помыслах наших чистоту богоугодную насаждающий.

Радуйся, плачущим о гресех утешение в покаянии посылающий.

Радуйся, милость к падшим грешником в нас возбуждающий.

Радуйся, к молитве об обращении заблудших призывающий.

Радуйся, ненавидимым и гонимым в тени крил твоих покой дарующий.

Радуйся, алчущих и жаждущих Правды хлебом Истины Христовой насыщение.

Радуйся, труждающихся о мире и согласии во благих делех утверждение.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 8




Странное и непостижимое таинство всемилосердныя любве Божия к падшему роду человеческому с Небес созерцал еси, всехвальный Архангеле Урииле, егда Спаситель грехи и страсти на Крест вознесе и смертию Своею ны искупи. Сице молим тя: научи нас со благодарением и радостию прославляти Воскресшаго Господа, пасхальное пение воспевая Ему: Аллилуиа.




Икос 8




Весь еси в вышних, святый Урииле, и во славе почиваеши купно со святыми Архангелы Михаилом, Гавриилом, Рафаилом, Салафиилом, Иегудиилом и Варахиилом, и с ними моляся, приклоняеши к нам милость Триипостаснаго Бога. Сего ради со благодарением на устах и радостию на сердце воспеваем ти похвалы сия:




Радуйся, молящимся тебе благополучие земное радостно даруяй.

Радуйся, чтущим тебя восхождение к Небеси путем спасительным облегчаяй.

Радуйся, от губительности гнева и уныния всех ны свобождаяй.

Радуйся, духом кротости и истиннаго смирения чтущих тя озаряяй.

Радуйся, из мглы страстей греховных и сетей бесовских скоро извлекающий.

Радуйся, к исправлению больного нрава нашего и дурных деяний чудно побуждающий.

Радуйся, во брани духовней пречудное вспоможение и стойкость ниспосылающий.

Радуйся, милосердие Всемогущего Бога к нам грешным приклоняющий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 9




Все чины ангельския купно с тобою, всехвальный Урииле, с радостию среташа Господа Иисуса, по Успении Матери Своея, увенчавшаго Святую Деву венцем нетленным Царицы Небесныя. Ныне ты, яко присно предстояй пред престолом Богоматери, молитвами твоими страдания и тревоги многообразныя, муки и печали сердечныя, горести и напасти житейския и скорби прочия от нас пречудно удали и подвигни тобою благодеющему нам Господу умиленно воспевати: Аллилуиа.




Икос 9




Вития многовещанныя и риторы сладкоголосыя не возмогут ни постигнути несовершенным разумом людским, ни воспети всеми языки человеческими всех таинств Царствия Небеснаго, идеже ты, всехвальный Архистратиже Урииле, выну пребываеши во славе, яко един «от седми» Ангелов велиих, иже предстоят престолу Вседержителя и возносят Ему от всех концев земли молитвы верных чад Его. Мы же, сие убо поминающе, и аще не ангельскими, но человеческими речами, воспеваем тя сице:




Радуйся, сиянием твоея небесныя любве к нам всех нас присно озаряющий.

Радуйся, в благодарности и признательности к Отцу нашему Небесному возрастати нам помогающий.

Радуйся, прощати причинивших нам беды и скорби, нас научающий.

Радуйся, сумрак немощей наших светом милосердной помощи небесной разгоняющий.

Радуйся, мир и спокойствие всем нуждающимся на сердце благодатно ниспосылающий.

Радуйся, в часы сомнений и мук душевных добрыми помыслами нас укрепляющий.

Радуйся, от тяготы былых переживаний и треволнений душевных исцеляющий.

Радуйся, на всех путех жития нашего небесным светом преславно озаряющий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 10




Спасение рода человеческаго устрояя, Всемудрый Творец наш благоволи послати ангелы Своя на помощь людям страждущим от греха, скорбей и болезней, дабы явити им всемогущество милосердныя Своея любве. Ты же, Архистратиже достославне, скоро на помощь к нам с небесных чертогов, аки друг и наставник любящий слетаеши, и паче прошений наших милости небесныя источаеши, подвизая Всемогущему и Всемилосердному Богу умиленно воспевати: Аллилуиа.




Икос 10




Стена нерушимая и покров велий и всеблагомощный еси, богоносный Архистратиже Урииле, всем христианом, иже с верою, любовию и надеждою почитают тебя, как милостиваго покровителя, заступника небеснаго и всемудраго дорог спасительных указателя, сомнений разрешителя, во брани духовней и искушениях скораго и благаго укрепителя, ведомых и неведомых язв душевных врачевателя и недуг телесных целителя, и с благодарностию воспевают ти сице:




Радуйся, со всеми святыми и ангелы о спасении вечнем Святую Троицу непрестанно умоляющий.

Радуйся, благосердие и милость Отца Безначальнаго нам преславно отверзающий.

Радуйся, возрастати в любви истинней и благоплодной ко Иисусу Христу наставляющий.

Радуйся, дары и благословения Духа Всесвятаго стяжати и сохраняти научающий.

Радуйся, Всенепорочней Деве, Царице чинов горних, честь достодолжную воздаяти подвизающий.

Радуйся, милосердною любовию к ближнему пречудно наполняющий.

Радуйся, благия чувства честности и трудолюбия в нас взращивающий.

Радуйся, от душетленных нравов века сего слабыя сердца наша отвращающий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 11




Пение всерадостное возносим ти, богодарованный покровителю наш, Архистратиже Урииле, и со усердием молим тя: силою и властию тебе от Творца дарованными, благоволи утишити бури стихий природных и ниспослати облегчение и отраду всем от них страждущим, яко ты, Архангеле благий, внемлеши мольбам всех людей, от полночных и полунощных краев, от востока и запада земли с надеждою взывающих о тебе Господеви: Аллилуиа.




Икос 11




Свет Невечерний выну созерцаеши, светоносный Архангеле Урииле, и нам источаеши тихий свет небесный, да наполнятся души наша любовию истинною ко всему творению Господню, да воцарится во веки в сердцах наших Распятый за ны Спаситель и Искупитель наш, да тобою, всеславный и добрый наставниче небесный, научаеми и вразумляеми, возможем и мы волю Божию с любовию творити и бремя легкое Христово радостно носити. Сего ради вопием ти сице:




Радуйся, любити всех любовию Христовою нас научающий.

Радуйся, утешати ближняго и милости ему творити нас подвизающий.

Радуйся, паче даяти, нежели брати, вразумляющий.

Радуйся, неплодныя, недобрыя и унылыя помыслы, аки плевелы, попаляющий.

Радуйся, отраду и утешение всем страждущим дарующий.

Радуйся, суетное чувство вины на подлинное покаяние прелагающий.

Радуйся, вся упования наша в недра Высшяго милосердия полагати наставляющий.

Радуйся, трезвением благим и благомыслием душевное устроение наше преображающий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наша направляющий. 





Кондак 12




Благодатию Божественною озаренный, светозарный Архистратиже Урииле, твоим всеблагомощным предстательством пред Престолом Всесвятыя и Единосущныя Троицы, испроси нам силы преодолевати беспомощность, раздражительность, беспокойство, страх и наполни души наша миром Божиим и радостию духовною, яко да тобою, богоносне Архангеле, наставляеми и вразумляеми, воспоим Господу, светом благодати Своея озаряющему и исцеляющему души наша: Аллилуиа.




Икос 12




Поюще славу твою, Архангеле Урииле, мы, удаленныя от тебе не токмо свойствами естества нашего, но и грехми нашими, величаем тя, близкаго ко всем, с надеждою молящимся тебе. Сице молим тя: поддержи всех иерархов и пастырей Церкви Христовой, укрепи благодатию всех подвизающихся во славу Божию, монашествующих и мирян в трезвлении и делании духовнем утверди, озари разум богословов и философов, ученых и писателей, пошли делателей на пустующие нивы Христовы и всех нас благослови, да поем ти сице:




Радуйся, наставников и воспитателей в любви и мудрости утверждение.

Радуйся, бремени скорбящих и страждущих всерадостное облегчение.

Радуйся, благодатное вдохновение поэтом и писателем даруяй.

Радуйся, от прельщений и искушений бесовских всех любящих тя избавляяй.

Радуйся, ученым в постижении истины и уповании на всемогущество Божие возрастати сподобляяй.

Радуйся, проповедником и миссионером в их делании нелегком помогаяй.

Радуйся, власть имущих и начальствующих служити людем простым научающий.

Радуйся, всех ищущих правду земную к познанию Бога и путей Его приводящий.

Радуйся, богоносный Архистратиже Урииле, в долину вечной радости стопы наши направляющий. 





Кондак 13




О пречудный и преславный покровителю наш и заступниче небесный, всеблагий Архангеле Урииле, предстояй купно со иными Архистратизи пред престолом Триипостаснаго Бога, помози всем с верою, надеждою и любовию призывающим всечестное имя твое во всех наших делех, духовных и земных, яко тобою направляеми да пройдем путь жития нашего достойно и беспректновенно и сподобимся купно с тобою воспевати Всемилосерднаго Господа нашего, посылающего ангелы своя на служение спасению человеков: Аллилуиа. Аллилуиа. Аллилуиа.


Сей кондак читается трижды. Затем икос 1 и кондак 1.


Молитва

Святый Архангеле Божий Урииле, Светом Божественным озаряемый и преизобильно исполненный огнем пламенной горячей любви, брось искру огня сего пламенного в мое сердце холодное, и душу мою темную светом твоим озари.

О, великий Архангеле Божий Урииле, ты еси сияние огня Божественного и просветитель помраченных грехами, просвети ум мой, сердце мое, волю мою силою Святаго Духа, и настави меня на путь покаяния, и умоли Господа Бога, да избавит меня Господь от ада преисподняго и от всех врагов, видимых и невидимых, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

О, святые Господства, всегда пребывающие пред Небесным Отцом, умолите Иисуса Христа, Спаса нашего, да запечатлеет царственную свою в немощи силу и дарует нам благодать, да очистимся этой благодатью, да возрастем этой благодатью, да исполнимся верой, надеждой и любовью.


Примечание:  Благословлен для келейного чтения
Составитель акафиста:  Акафист составлен Евгением Храповицким с участием Валентины Бершадской.[/spoiler]

Раб божий Константин

Недописаные акафисты

Раб божий Константин

Акафист покаяния или песни, приводящия человека к сознанию своей греховности   
[spoiler]Кондак 1




Аз есмь пучина греха и блато всякия нечистоты, аз есмь хранилище всех злых и безместных деяний: увы мне, увы мне, Боже мой, увы мне, Творче и Создателю мой, увы мне, Свете души моея! Что возглаголю Ти, удаливший себе от лица Твоего, или что реку Ти, отвергший себе от очию света Твоего? Преступих бо заповедь Твою, якоже и Адам исперва, и николиже принесох Ти жертвы покаяния; ныне же, познав падение свое, из глубины души моея в покаянии зову Ти, Милостиве:




Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Икос 1




Бог мой еси Ты, Творец и Создатель мой, Хранитель живота моего и Заступник мой; аз же есмь создание Твое и дело руку Твоею. Но увы мне! Прародительный грех царствует во мне, и злая воля моя господствует надо мною, и аз, яко раб, выну работаю греху и тем прогневляю Тебе, Владыку и Бога моего; но, припадая Твоей благости, смиренно молю Тя, Щедре:




Помилуй мя, Творче мой преславный;
Помилуй мя, Создателю мой предивный.
Помилуй мя, Боже мой Предвечный;
Помилуй мя, Господи мой пребезсмертный.
Помилуй мя, Владыко мой премилостивый;
Помилуй мя, Царю мой прекрепкий.
Помилуй мя, воззвавый мя от небытия в бытие;
Помилуй мя, вдохнувый в тело мое дух безсмертия.
Помилуй мя, почтый мя Своим образом и подобием;
Помилуй мя, вознесый мя превыше всех видимых.
Помилуй мя, даруяй мне ведение познавати Тя и любити Тя;
Помилуй мя, животворяй мя Своею благодатию.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 2




Владыко мой и Господи, како приступлю к Тебе аз, погруженный грехми многими, коима очима воззрю на Тя, пресветлаго Творца моего, кое принесу Ти покаяние? Аще бо восплачуся, оскверню токмо землю слезами моими, аще воздохну, яко мытарь, непщую отягчити1 небеса. Обаче же покаянием очисти мя от всякия скверны и душу мою уясни светом милостиваго лица Твоего, да радостно зову Ти: Аллилуиа.


Икос 2




Глаголы уст Твоих выну презревах, во след бо писаний Твоих николиже ходих, но со тщанием соблюдах волю диаволю, и в след злыя похоти моея усердно ходих; ныне же, горце познавый падение свое, со слезами ищу Тебе, незаходимаго Света моего, в покаянии зовя:




Помилуй мя, в беззакониих зачатаго;
Помилуй мя, во гресех рожденнаго.
Помилуй мя, блудно жизнь иждившаго;
Помилуй мя, не радившаго о спасении своем.
Помилуй мя, не тщащагося благоугождати Тебе;
Помилуй мя, творящаго выну волю свою, паче же диаволю.
Помилуй мя, удалившагося от Тебе, присносущнаго Света моего;
Помилуй мя, заблуждшаго в пустыни страстей моих.
Помилуй мя, отчуждившагося Твоея благодати;
Помилуй мя, предавшего душу свою во тьму греховную.
Помилуй мя, преступника закона Твоего;
Помилуй мя, нарушителя заповедей Твоих.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 3




Добро и праведно есть еже не удалитися от Тебе, Источника света, но тьма греховная, юже аз привлекох на себе злыми деянии моими, находит на мя, якоже нощь, и помрачающи душу мою, отводит мя от Тебе, Бога моего: но молю Тя, Создателю мой, блесни молниею и разжени мрак моих страстей, да во свете Твоем узрю свет, благодарственно поя: Аллилуиа.


Икос 3




Естество закона преидох, окаянный, согреших бо аз грехми, ихже нелеть2 и глаголати; но Ты, Боже, яко Сердцеведец и провидяй вся, не объяви моя тайная пред Ангелы Твоими, ниже вверзи мене в дебрь огненную, но, пощадив, прости ми вся злая сия, мною содеянная, вопиющему Ти:




Помилуй мя, оскверненнаго грехи многими;
Помилуй мя, вселившагося во ад вместо рая.
Помилуй мя, возлюбльшаго паче тму, неже свет;
Помилуй мя, ввергшагося во огненную пещь страстей.
Помилуй мя, оскорбившаго Тя неподобными глаголы;
Помилуй мя, преслушавшаго Твоя повеления.
Помилуй мя, осудившаго ближняго моего;
Помилуй мя, оклеветавшего брата моего.
Помилуй мя, не воздавшаго Тебе обетов моих;
Помилуй мя, не сохраншаго заповедей духовнаго моего отца.
Помилуй мя, призывавшаго имя Твое всуе;
Помилуй мя, ничтоже благо пред Тобою сотворшаго.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 4




Жизнь сущи и Источник жизни, Живоначальная Троице, Нераздельное и Неслитное Божество, Отче, Сыне и Душе Святый, призри на мя, сотвореннаго по образу и по подобию Твоему, обнови мой разум, слово исправи и дух мой освяти, да во обновленнем трехчастном моем существе разумно пою: Аллилуиа.


Икос 4




Земля есмь аз и в землю отыду, от неяже взят есмь, якоже Сам глаголал еси, Создателю мой преславный, но прежде неже найдет смерть на мя, прежде неже вниду во гроб, взирая на беззаконную жизнь мою, со слезами зову Ти, Творцу моему:




Помилуй мя, помраченнаго страстьми;
Помилуй мя, заблуждающаго в путех моих.
Помилуй мя, побеждающагося скупостию;
Помилуй мя, снедаемаго завистию.
Помилуй мя, согрешившаго Ти объядением без сытости;
Помилуй мя, прогневавшаго Тя опивством чрезмерным.
Помилуй мя, не напитавшаго алчущаго;
Помилуй мя, не напоившаго жаждущаго.
Помилуй мя, не любящаго брата моего;
Помилуй мя, не почитавшаго некогда родителей своих.
Помилуй мя, согрешившаго Ти делом, словом и помышлением;
Помилуй мя, прогневавшаго Тя вольными и невольными злыми деянии моими.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 5




Идеже Ты хощеши, Всемогущий Боже, побеждается естества чин: естество мое выну влечет мя ко греху и порабощает мя, но Ты, яко Создатель естества, угаси греховная стремления его, обновив е росою благодати Твоея, да невозбранно пою Тебе: Аллилуиа.


Икос 5




Кто согреши когда, якоже согреших аз, окаянный? Коего греха не сотворих? Коего беззакония не содеях? Коего зла не вообразих в души моей? О люте мне, люте мне, что буду и где обрящуся аз? Но прежде онаго праведнаго воздаяния Твоего, смиренно молю Тя, Милостивый Боже, якоже отца блудный сын:




Помилуй мя, окаяннаго;
Помилуй мя, немилосерднаго.
Помилуй мя, жестокаго;
Помилуй мя, гневливаго.
Помилуй мя, тщеславнаго;
Помилуй мя, гордаго.
Помилуй мя, сквернаго;
Помилуй мя, блуднаго.
Помилуй мя, коварнаго;
Помилуй мя, памятозлобнаго.
Помилуй мя, окамененнаго сердцем;
Помилуй мя, сожженнаго совестию.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 6




Лучи благодати Твоея не скрый от мене, Творче и Создателю мой, но облистай мя ими, просвети милостивое лице Твое на мя, раба Твоего, и научи мя творити волю Твою, да во благих делех моих радостно пою Тебе, Небесному Отцу моему: Аллилуиа.


Икос 6




Мрачная и безлунная нощь греховнаго моего жития содела во мне многая множества прегрешений, иже отчуждиша мя от Тебе, Присносущнаго Света моего, и приблизиша мя ко аду преисподнейшему, егоже жжение и мрак ужасают мя и ныне. Райская же жилища Твоя, уготованная праведным, и блаженство в них живущих исполняют душу мою скорбию, яко удален есмь от сей присносущныя жизни. Но доколе жив есмь и дух мой во мне, не лишен есмь светлыя сия надежды, пламенея бо к Тебе любовию, от сердца зову Ти:




Помилуй мя, лениваго;
Помилуй мя, неблагодарнаго.
Помилуй мя, празднословца;
Помилуй мя, сквернословца.
Помилуй мя, смехотворца;
Помилуй мя, сребролюбца.
Помилуй мя, клятвопреступника;
Помилуй мя, пияницу.
Помилуй мя, прекословнаго;
Помилуй мя, непокориваго.
Помилуй мя, лживаго;
Помилуй мя, льстиваго.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 7




На небо очи мои возвожу и духом весь предстою Ти, Отче Небесный, но естество брения влечет мя долу, и грехи мнози влекут душу в преисподнюю. Ты же, Творче и Создателю мой, яко Всемогущий и Милосердый, обнови мя, да воспаряю выну горе, якоже орел, победно взывая Ти песнь: Аллилуиа.


Икос 7




Око имам выну лукаво, мерзости и всякия нечистоты преисполнено, Боже мой и Творче: смотрях выну неподобная, прелестною красотою мира сего восхищахся и вдаях душу мою во всяку нечистоту. На доброту же вещей мира сего, от них же поучался бых познавати и любити Тя, николиже очима моима взирах, ныне же, егда померкнуша душевнеи мои очи, в слепоте духовней сый, зову Тебе, Свету моему:




Помилуй мя, покаянно Тебе взывающаго;
Помилуй мя, сокрушенным сердцем к Тебе припадающаго.
Помилуй мя, верою Тебе покланяющагося;
Помилуй мя, любовию Тебе молящагося.
Помилуй мя, приносящаго Ти, яко слезы, глаголы моя;
Помилуй мя и не отвержи мене от лица Твоего.
Помилуй мя и подаждь ми источник слез, да плачуся дел моих горько;
Помилуй мя и изведи душу мою из темницы страстей.
Помилуй мя и дух прав обнови во утробе моей;
Помилуй мя и возстави во мне образ Твой.
Помилуй мя, Свете мой, и просвети душевнеи мои очи;
Помилуй мя и сотвори мя храмом Твоего обитания.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 8




Пламень любве моея к Тебе, Создателю мой, не до конца еще угасе во мне, но дух мой выну пламенеет к Тебе, Первообразу моему: слезы умиления и радости о Тебе не изсохша еще во мне до конца, но, яко облако дождевное в засуху инде находят на мя и орошают мя; лукавство же, гнездящееся во мне, и суетность мира сего, окружающая мя, поглощают сия:; обаче же, аще колиждо найдет на мя минута благодати, выну воспеваю Тебе, Источниче живота моего: Аллилуиа.


Икос 8




Разумом моим николиже достойная разумех, Разуме неуразуменный, выну же заблуждах в беспутиих жизни моея и предавах себе в руце разбойников, иже обнажиша мя одежды нетления, юже дал ми еси при крещении моем, и ныне предстою Ти нагий и отпадший дружбы Твоея; обаче же, дерзая, покаянно Тебе взываю:




Помилуй мя и исправи путь мой пред Тобою;
Помилуй мя и не вниди в суд с рабом Твоим.
Помилуй мя и не презри мя, обнищавшаго благими делы;
Помилуй мя и не воздаждь ми по делом моим в День Судный.
Помилуй мя и очисти мя от всякаго действа диавола;
Помилуй мя и остави ми множество грехов моих.
Помилуй мя и свободи мя мучительства царствующих во мне страстей;
Помилуй мя и настави мя на путь покаяния.
Помилуй мя и подаждь ми разум творити волю Твою;
Помилуй мя и взыщи мя, заблуждшее Твое овча.
Помилуй мя и сопричти мя овцам избраннаго Твоего стада;
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 9




Слово не довлеет ми, пречудный Царю и Господи, подаждь ми слезы покаяния и по сих слезы умиления, яко да ими омыю скверну души моея, юже аз оскверних злыми и безместными деянии моими, да в чистоте души моея радостно пою Тебе, Богу моему: Аллилуиа.


Икос 9




Тело мое питаю пространно, дух же мой истаявает гладом, о Господи мой, Господи! Даждь ми разумети мое беззаконие, даждь ми тщание насыщати дух мой благими делы, даждь ми поне отныне положити начало своего спасения, зовущему Ти во гладе своего духа:




Помилуй мя, Мудросте недомыслимая;
Помилуй мя, Божество неописанное.
Помилуй мя, Сило непобедимая;
Помилуй мя, Славо превознесенная.
Помилуй мя, Красото пресветлая;
Помилуй мя, Совершенство неизследимое.
Помилуй мя, Высото недостижимая;
Помилуй мя, Милосте безконечная.
Помилуй мя, всемогущий Властителю;
Помилуй мя, небесных чинов державный Повелителю.
Помилуй мя, Трисолнечный и Трисиянный Свете;
Помилуй мя, Отче, Сыне и Душе Святый.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 10




Утроба моя распаляется к Тебе любовию, Творче небесе и земли, и дух мой возносится к Тебе в превыспренняя, но увы мне, увы! О окаянства моего и несовершенства! Вся сия погубляю во едином часе, преступив заповеди Твоя; обаче, аще и ратую греху, но пою Тебе: Аллилуиа.


Икос 10




Хищением и неправдою богат есмь аз, коварством и студодеянием порабощен, лжа и лесть не оскудеша от мене, завистию снедаюся и скупостию побеждаюся, и всем беззаконием, яко раб, усердно служу. Но Ты, Милостивый Создателю мой, отжени вся злая сия от мене, с любовию и трепетом в покаянии Тебе зовущаго:




Помилуй мя, веселие мое и радование;
Помилуй мя, надеждо моя преславная.
Помилуй мя, сокровище мое нетленное;
Помилуй мя, богатство мое неистощимое.
Помилуй мя, просвещение ума моего и сердца;
Помилуй мя, здравие души моея и телесе.
Помилуй мя, Наставниче мой предобрый;
Помилуй мя, Хранителю мой преблагий.
Помилуй мя, истинное радование плачущих;
Помилуй мя, прибежище наше и упование.
Помилуй мя, изглаждаяй неподобная наша деяния;
Помилуй мя, ограждаяй нас святыми Твоими Ангелы.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 11




Целомудрие нарушив аз, окаянный, от начала дней юности моей, оттоле есмь смиренный раб сего греха. Кий вид его не сотворих, коего от сих беззаконий не содеях? Всякое чувство души моея и всякий уд телесе моего оскверних, растлих и непотребен сотворих; но молю Тя, незлобиве Господи, избави мя блудных страстей плоти моея, зовущаго Ти: Аллилуиа.


Икос 11




Чистоты душевныя не стяжах и душу мою во тму греховную предах: о люте мне, люте мне! Разбойник есмь аз души моея, израних бо ю до конца, и несть места цела в ней; совлекох ю одежды Боготканныя и облекох ю в ризу раздранную и оскверненную от окаянства моего! Что возглаголю Ти, Отче Щедрый, или что реку Ти во оправдание мое, Судие Праведнейший? Обаче же, яко навыкох, прошу у Тебе помилования, горце зовущи:




Помилуй мя, пламенногорящая Любы;
Помилуй мя, выну светящая Премудросте.
Помилуй мя, Сокровище благих;
Помилуй мя, жизни Подателю.
Помилуй мя, везде Сый и вся исполняяй;
Помилуй мя, творяй дивная чудеса.
Помилуй мя, предведый не сущая яко сущая;
Помилуй мя, не оставляяй нас посреде греха и смерти.
Помилуй мя, оживляяй мертвыя духом;
Помилуй мя, очищаяй оскверненныя совестию.
Помилуй мя, призираяй на воздыхания наша к Тебе;
Помилуй мя, полагаяй милость Свою на всех делех руку Твоею.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 12




Широтою благодати Твоея, Триипостасный Боже, покрый моя согрешения, якоже покрыл еси древле согрешения богоотца Давида, и приими мое покаяние, якоже приял еси покаяние Манассии царя, и призови мя, заблуждающаго в путех своих, якоже призвал еси гонителя Павла, и даждь ми с любовию выну воспевати Тебе: Аллилуиа.


Икос 12




Юность моя пройде в неразумии и начало живота моего в лености к добродетели. Не насадих бо тогда в сердце моем семена хлеба духовнаго, питающаго в жизнь вечную, Боже мой и Господи, семена же терния и репия прилежно в себе посевах. Ныне же, егда прозябоша во мне вся злая сия, пронзают душу мою и ураняют сердце мое, и все естество мое исполняют болезнию. Умилосердися, о Боже мой, и попали огнем Божества Твоего вся греховная терния во мне, взывающем Ти болезненно:




Помилуй мя, Отче Безначальне, Сыне Предвечне и Душе Присносущне;
Помилуй мя, Троице Единосущная и Нераздельная.
Помилуй мя, Триипостасная Державо;
Помилуй мя, Нераздельное и Неслитное Божество.
Помилуй мя, едино Царство и Господство;
Помилуй мя, едина воля и хотение.
Помилуй мя, Егоже боятся и трясутся Херувими;
Помилуй мя, пред Нимже закрывают лица своя страшнии Серафими.
Помилуй мя, Егоже боится солнце и трепещет луна;
Помилуй мя, пред Нимже дымятся горы и бегут вспять реки.
Помилуй мя, пред Ним же всяко колено небесных, земных и преисподних преклоняется
Помилуй мя, Егоже вся тварь на небеси и на земли выну славословит.
Помилуй мя, Господи Боже мой, и к покаянию призови мя, падшаго.


Кондак 13




Яко Творец Всемогущий и Владыко незлобивый, не помяни моих беззаконий, имиже Тебе прогневах, делом, словом и помышлением, ведением и неведением, вся мне, яко Бог Милостив, прости и разреши от них, излей на мя, яко капли дождевныя, благодать Твою, да поне от ныне начну благоугождати Тебе, Создателю моему, выну воспевая: Аллилуиа, Аллилуиа, Аллилуиа.




Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1






Молитва ко Пресвятей Троице



К Тебе, Владыко Многомилостиве, Триипостасный Боже, возвожу очи ума моего и сердца и, припадая Твоей благости, смиренно исповедую грехи моя, яже сотворих во вся дни живота моего. Согреших бо, Господи, согреших аз, окаянный, преступих спасительныя заповеди Твоя, яже даровал ми еси, во еже ими восходити к Тебе, якоже некиим незаблудным путем. Аз же, окаянный, вместо еже шествовати путем сим, путем Божественныя Твоея правды и истины, удалихся в распутия и устранихся с истиннаго пути, и тамо самовольне вдахся в руце мысленных разбойников, страстей души моея, иже совлекоша мя одежды нетления, ураниша всего мя ранами, уязвиша душу мою язвами и всего мя оскверниша, и ныне, якоже зриши, предстою Ти наг, уязвлен, осквернен, и того ради отпадый любве Твоея.
Господи мой, Господи, что возглаголю Ти, или что реку Ти; несть ни единаго мне оправдания, ниже извинения: еда не познах закона Твоего, еда не ведех заповедей Твоих? Вся сия разумех от юности моея, но небрежения моего ради, уныния и нерадения, ничтоже благо пред Тобою сотворих, выну же содевах лукавое и злое, выну плоти моея и злым вожделением моим, яко раб, работах прилежно, но Тебе, Создателю моему, николиже ничимже достойно послужих.
Ныне же, приступая к Тебе, щедродательному Отцу, яко блудный сын, вопию Ти: согреших, Отче, на небо и пред Тобою и уже несмь достоин нарещися сын Твой. Вем же, яко приял еси блуднаго сына, тако приимеши и мене, он бо бе образ мне, и сей блудный сын есмь аз сам. Кто бо когда удалихся от Тебе тако далече, якоже удалихся аз, или кто сотворих толико беззаконий, якоже сотворих аз? Но молю Тя, Милосерде, не вниди в суд с рабом Твоим и не помяни моих беззаконий, ниже да соблюдеши злая дела моя на день праведнаго Твоего воздаяния, егда воздаси комуждо по делом его; но отныне да покрыет мя рука Твоя, да буду Тебе единому благоугождати, Тебе единому служите, Твоего страха страшитися, Твоя повеления исполняти, Твоя заповеди соблюдати и в законе Твоем поучатися непрестанно, день и нощь. Даждь ми, всемогущий Владыко, отчуждатися от зол мира сего; даждь ми ненавидети вся злая в мире сем, отчуждающая мя от Тебе, присносущного живота моего, дыхания и радования моего; даждь ми Тебе единаго любити, даждь ми к Тебе единому, пламенногорящей Любве, пламенети выну любовию и возноситися непрестанно к Тебе духом. Ты бо еси моя жизнь и радование, и веселие, Ты Источник света, светящаго во мне, ныне же грехов моих ради угасающаго во мне до конца. О Свете незаходимый, вящше уясни Твоею благодатию сей свет во мне, да при свете Твоем узрю путь истинный, имже и достигну вожделеннаго ми небеснаго отечества, идеже и буду выну прославляти всесвятое и преблагословенное имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа. Аминь.


Иная молитва ко Пресвятей Троице



Пресвятая Троице, Единосущная Державо, всех благих Вино, что воздадим Тебе за вся, яже воздала еси нам, грешным и недостойным, прежде, неже на свет произыдохом, за вся, яже воздаеши коемуждо от нас по вся дни и яже уготовала еси всем нам в веце грядущем? Подобаше бо за толикия благодеяния и щедроты благодарити Тя не словесы точию, но паче делы, храняще и исполняюще заповеди Твоя: мы же, страстем нашим и злым обычаем внемше, в безчисленныя от юности низвергохомся грехи и беззакония. Сего ради, яко нечистии и оскверненнии, не точию пред трисветлое Лице Твое безстудно явитися, но ниже имене Твоего Пресвятаго изрещи довольни быхом, аще бы не Ты Сама благоизволи, во отраду нашу, возвестити, яко чистыя и праведныя любиши, грешники кающиися милуеши и благоутробне приемлеши. Призри убо, о Пребожественная Троице, с высоты святыя славы Твоея на нас, многогрешных, и благое произволение наше, вместо благих дел, приими, и подаждь нам духа истиннаго покаяния, да возненавидевше всякий грех, в чистоте и правде, до конца дней наших поживем, творяще пресвятую волю Твою и славяще чистыми помыслы и благими деяньми сладчайшее и великолепое имя Твое. Аминь.
Прим.
1 боюсь отягчить.
2 нельзя, невозможно.


Составитель акафиста:  Составлен монахом Киево-Печерской Успенской Лавры Геронтием.[/spoiler]

Раб божий Константин

Акафист Всемогущему Богу в нашествии печали

[spoiler]Кондак 1



Возбранный Воеводо и Господи, радосте и веселие рабом Твоим, идеже Ты, тамо потребляется всякая печаль, идеже несть Тебе, тамо всякая радость суетна. Призри на мя грешнаго, погибающаго в беде сей, и явлением спасения Твоего посети мя, зовуща: Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.


Икос 1




Ангелов Творче и Господи сил, спасения ради падшаго человека не возгнушался еси Девического Чрева, последи же заплевания, поношения и поносную смерть претерпел еси, Слове Божий, благ бо еси и Человеколюбец. Сие помышляя, дерзаю приступити к Тебе и со слезами молитися:




Господи мой, Господи, милосердый Спасителю мой, спаси мя погибающаго;

Господи мой, Господи, пришедый не праведныя спасти, но грешныя, избави мя от напасти сея.

Господи мой, Господи, недуги наша приемый и болезни понесый, исцели болезни сердца моего;

Господи мой, Господи, крестом Твоим мир миру Твоему даровавый, ниспосли мир Твой смущенней души моей.

Господи мой, Господи, Своею смертию смерть упразднивый, упраздни яже на мя козни лукаваго;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 2



Видевый многия образы, человеколюбия Твоего, явленныя на бывших прежде мене грешницех, дерзнух и аз возвести к Тебе очи мои, живущему на небеси: помилуй мя, Господи, яко немощен есмь, избави мя горкия сея печали и сподоби радостию и веселием пети Тебе: Аллилуиа.


Икос 2




Разумную мя тварь сотворил еси, Создателю мой, аз же окаянный приложихся скотом несмысленным и уподобихся им, прогневах бо благость Твою, Спасе: сего ради праведно сею скорбию поразил мя еси; еже познах и каяйся к Тебе прибегох, сице моляся:




Господи мой, Господи, сохранивый мя в юности моей, сохрани мя от врагов, нападающих на мя;

Господи мой, Господи, подкрепление тела моего в старости моей, укрепи мя духом и телом изнемогающаго.

Господи мой, Господи, Наставниче мой, настави мя на путь спасения;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 3



Сильный во бранех, Господи, прииди в помощь изнемогающей души моей и буди ми заступник от враг видимых и невидимых, яко отец мой и мати моя остависта мя, друзи мои и искреннии мои далече от мене сташа. Но Ты, Отче сирых и Судие вдовиц, буди ми безпомощному помощник, поющему Тебе: Аллилуиа.


Икос 3




Имеяй престол небо и подножие землю, Страшный, отъемлющий дух князем, не отрини мене, суща прах и пепел, но дерзающа к Тебе Вездесущему и Всеведущему сице глаголати:




Господи мой, Господи, воздвигни силу Твою и прииди во еже спасти мя от руки сильных и обидящих мя;

Господи мой, Господи, Его же вся боятся и трепещут, пощади мя, яко страх и трепет прииде на мя, и покры мя тьма смертная грехов ради моих.

Господи мой, Господи, одеяйся светом, яко ризою, просвети мя омраченнаго печальми житейскими;

Господи мой, Господи, простираяй небо яко кожу, простри ми покров заступления Твоего.

Господи мой, Господи, мир Твой даруй смиренней души моей; Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 4



Бурею многомятежнаго сего жития потопляем, к Тебе руце мои простираю, Слове Божий: яко же Петра утопающаго спасл еси, тако и мне простри крепкую руку Твою и избави мя беды сея, да с радостию благодарным сердцем вопию Тебе: Аллилуиа.


Икос 4





Услышах, Господи, глас Твой пресладкий, якоже рекл еси: призови Мя в день скорби твоея, и изму тя, и прославиши Мя; и из глубины отчаяния моего со дерзновением приступити к Тебе дерзаю, глаголя:




Господи мой, Господи, согреших на небо и пред Тобою, приими мя, якоже блуднаго сына приял еси;

Господи мой, Господи, мытаря паче фарисея оправдавый, не вниди в суд с рабом Твоим, яко не оправдится пред Тобою всяк живый.

Господи мой, Господи, мудрости наставниче, настави мя раба Твоего;

Господи мой, Господи, смысла подателю, подаждь ми смысл, да возмогу избежати хитросплетения и лукаваго навета ненавидящих мя.

Господи мой, Господи, на смиренныя призираяй, виждь и скорбь мою и труд мой, и яви ми милость Твою;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 5



Боготочною кровию возлюбленнаго Сына Твоего Иисуса Христа примирихся Тебе, Отче Небесный, но се паки якоже пес на свою блевотину ко греху возвратихся, сего ради праведно сею лютою бедою наказуеши мя. Но услыши мя, Господи Боже мой, в день печали сея, яви мне милость и спасение Твое и даждь ми в наказании присно взывати Тебе: Аллилуиа.


Икос 5




Видя пророк Давид пророка Нафана, обличающа его о содеянных им, прииде в чувство и исповеда свой грех и рече: согреших ко Господу, и услыша мя Господь, и отъят согрешения моя. Аз же, окаянный, паче онаго прегрешивый, плода покаяния отнюдь не стяжах; сего ради приидоша на мя злая сия. Но милостив буди ми, сице моляшуся:




Господи мой, Господи, укрепи мя силою свыше, да не паду под тяжестию скорби сея;

Господи мой, Господи, на Езекиины слезы милостивно воззревый, воззри оком благосердия Твоего и на излияние слез моих пред Тобою.

Господи мой, Господи, Манассиины воздыхания услышавый, услыши мое воздыхание сердечное;

Господи мой, Господи, в вышних живый и на смиренныя призираяй, призри на мя грешнаго.

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 6



Проповедник покаяния, Предтеча Твой, Слове Божий, многократно вопиет к совести моей, да покаюся от злых дел моих; но аз, окаянный, пренебрегох о сем. Тем же постиже мя праведный гнев Твой, беды бо и скорби нападоша на мя, грешнаго; но Ты, Господи Боже, Спасителю мой, прежде даже не посетиши мя, даруй ми время, да плачуся злых моих и Тебе вопию: Аллилуиа.


Икос 6




Возсия в скорби моей утешительное слово Твое, Спасителю мой, еже рекл еси: "Просите и дастся вам". Абие избегнув тенет отчаяния, с надеждою на Твое человеколюбие прибегох к Тебе, тако моляся:




Господи мой, Господи, утешение мое, утеши мя в печали сущаго;

Господи мой, Господи, заступниче мой, заступи мя от возстающих на мя.

Господи мой, Господи, помоще моя, помози ми, яко изнеможе душа моя от скорби сея;

Господи мой, Господи, памяте предвечная, даруй ми имети всегда в памяти благодеяния Твоя и никогдаже отчаятися милости Твоея.

Господи мой, Господи, крепосте моя, укрепи мя без смущения просити от Тебя помощи Твоея;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 7



Хотя и иногда злочестивый царь Навуходоносор погубити отроки, повеле, да ввержени будут в пещь огненную; но Ты, Отче Небесный, послал еси Ангела Твоего, да остудит пламень горящий. Посли и ныне, Господи, утешение Твое рабу Твоему, и спаси мя ради милости Твоея. Аще бо и согреших, но не отступих от Тебе, и Тебе Единому и Истинному Богу покланяюся, поя: Аллилуиа.


Икос 7




Дивно прославился еси в фараоне и во всем воинстве его, Боже Израилев, призрел бо еси на озлобление людей Твоих, и вопль их услышал еси. Услыши убо и мою молитву и спаси мя, сице к Тебе вопиющаго:




Господи мой, Господи, избавивый люди Твоя от руки врагов их, изми и мя из руки ненавидящих мя;

Господи мой, Господи, изведый избранныя Твоя из земли Египетския, изведи из скорби сея душу мою.

Господи мой, Господи, сокрушивый брани, сокруши злыя наветы мыслящих злая мне;

Господи мой, Господи, избранныя и всадники потопивый в Чермнем мори, потопи множество неправд моих в мори милосердия Твоего.

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуются о милости Твоей.   




Кондак 8



Странна сотворих себе милости Твоея, Отче Небесный, злыми делы удалихся от Тебе и поработихся суетному миру сему. Темже и пожигаюся лютою скорбию, утопая в глубоких дебрех отчаяния; но Ты, яко милосерд и человеколюбец, приими мя, заблудшаго, и спаси мя от беды сея, Тебе вопиюща: Аллилуиа.


Икос 8




Весь осквернен нечистотою греховною, в бездне зол погружаем, к Тебе очи мои, живущему на небеси, возвожу; услыши плачевный вопль мой:




Господи мой, Господи, просветивый день светом солнечным, просвети душу мою, тьмою сует мира сего помраченную;

Господи мой, Господи, Преблагий Утешителю, исполни божественнаго утешения грешную душу мою.

Господи мой, Господи, Его же словом небеса утвердишася, утверди мя во исповедании святаго имене Твоего;

Господи мой, Господи, на Херувимех носимый и певаемый от Серафим, приими от мене, грешнаго, приносимое Тебе моление.

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуются о милости Твоей.   




Кондак 9



Всякия милости Источниче и смысла Подателю, о, Преблагий Утешителю, настави мя, глаголати достойная пред Тобою; ум же мой, печалию мира сего смущаемый, и душу мою, помраченную страстьми, исполни божественнаго Твоего утешения, да с веселием воспою Тебе: Аллилуиа.


Икос 9




Ветия многовещанныя не могут изглаголати множества благости Твоея и любве к роду человеческому, Сыне Божий; смирил бо еси Себе до рабия зрака. Не отрини убо и мене, без числа согрешающа, обаче со страхом предстояща пред Тобою и тако молящася:




Господи мой, Господи, Пастырю добрый, душу Твою положивый за овцы, избави мя, заблудшее овча, от челюсти душетленнаго волка, зияющия пожрети мя; Господи мой, Господи, нас ради поруганный и убиенный и ко кресту пригвожденный, тех ради страданий Твоих от поруганий видимых и невидимых врагов сохрани мя.

Господи мой, Господи, безгрешный, со беззаконными вмененный, изми мя из рук ненавидящих мя;

Господи мой, Господи, Егоже язвами вси исцелехом, исцели уязвленное горестию сердце мое.

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 10



Спасти хотяй избраннаго Тобою Израиля от насилия египетскаго, воззвал еси Моисея, раба Твоего, из купины огнегорящия, и сия глаголал еси ему: "Видя видех озлобление людей Моих, иже во Египте, и вопль их услышах". Призри убо и ныне, Господи, на озлобление мое, и исцели болезнь сердца моего, да с благодарностию вопию Тебе: Аллилуиа.


Икос 10




Царю Небесный, Утешителю, Душе истины, яви милосердие мне, рабу Твоему, и погруженную в печаль душу мою посети и укрепи мя, тако Тебе молящася:




Господи мой, Господи, апостолы научивый вещати иными языки, научи мя страху Твоему;

Господи мой, Господи, мученики пред мучители дерзновения исполнивый, даруй ми дерзновенно стати противу греха, мира и диавола.

Господи мой, Господи, Святый Освятителю верных Твоих, освяти душу мою, да будет достойна нарещися домом Твоим;

Господи мой, Господи, Свете и света Подателю, просвети мя, тьмою скорби омраченнаго.

Господи мой, Господи, Сокровище благих, не лиши и мене даров благости Твоея;

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 11



Пение всеумиленное Тебе приносяща и сокрушенным сердцем Тебе молящася, не презри, о Преблагий Владыко; отврати убо лице Твое от грех моих, но не отврати лица Твоего от раба Твоего, яко скорблю, скоро услыши мя, поюща Тебе: Аллилуиа.


Икос 11




Свете истинный, Христе Боже, просвети омраченную страстьми душу мою светом благодати Твоея, да с благоговением молюся Тебе, сице глаголя:




Господи мой, Господи, не погуби мене окаяннаго, не имуща исправления жизни, но дерзнувша стати пред Тобою;

Господи мой, Господи, Теплото животворная, согрей мя в скорби сей исчезающаго.

Господи мой, Господи, сияние славы Отчия, осияй мя светом заступления Твоего;

Господи мой, Господи, творяй Ангелы Своя духи и слуги Своя пламень огненный, посли Ангела Твоего, соблюдающа мя от всякаго зла.

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 12



Благости ради и любве к роду человеческому, Отче Небесный, послал еси Единороднаго Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, иже на земли явися и с человеки поживе, последи же, безгрешен Сый, со беззаконными вменися, и Своею Кровию обнови растленное грехом естество наше, и весь мир пети научи: Аллилуиа.


  Икос 12




Поюще Твое неизреченное человеколюбие, Христе Боже, яко нашего ради спасения крест и смерть претерпети изволил еси, исповедую и правосудие Твое, яко истиною и судом навел еси на мя скорбь сию, грех ради моих; но Ты, пришедый призвати не праведныя, а грешныя на покаяние, услыши мя, паче всех грешнейшаго, сице молящагося Тебе:




Господи мой, Господи, Агнче Божий, вземляй грехи мира, возьми от мене бреме тяжкое грехов моих;

Господи мой, Господи, яко Агнец безгласен, на заклание веденный, научи мя терпети находящая мне злая без роптания.

Господи мой, Господи, Адамово рукописание раздравый, раздери рукописание безчисленных грехов моих;

Господи мой, Господи, разбойниче покаяние приемый, приими и мое грешнаго покаяние.

Господи мой, Господи, мертвых воскресивый, воскреси душу мою, умерщвленную грехми;

Господи мой, Господи, падших возстание, воздвигни и мя падшаго.

Господи мой, Господи, радосте моя, даруй ми, да возрадуюся о милости Твоей.   




Кондак 13



О, Премилосердный и Преблагий Господи Боже мой, Заступниче обидимых и безнадежных надеяние, воззри оком благоутробия Твоего на озлобление и скорбь мою, и спаси мя ради милости Твоея, поюща Тебе: Аллилуиа.

(Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1)


Молитвы Всемогущему Богу в нашествии печали


Молитва первая

Господи, спаси мя погибающаго! Се, кораблец мой бедствует от искушения волн житейских и близ потопления есть; но Ты, яко Бог милосердный и сострадательный немощем нашим, властию Твоею всесильно запрети волнению бедствия, хотящих погрузити мя и низвести во глубину зол; и да будет тишина, яко ветры и море послушают Тебе. Аминь.

Молитва вторая

Спаси мя, Спасе мой, по милости Твоей, не по делом моим. Ты хощеши мя спасти. Ты веси, коим образом спасти мя. Спаси убо мене, якоже хощеши, якоже можеши, якоже веси. Имиже веси судьбами, спаси мя. Аз на Тя, Господа моего, надеюся, и Твоей воли святой себе вручаю. Твори со мною, еже хощеши: аще хощеши мя имети во свете, буди благословен: аще хощеши мя имети во тьме, буди паки благословен. Аще отверзеши ми милосердия Твоего двери, добро убо и благо; аще затвориши ми двери милосердия Твоего, благословен еси, Господи, затворивый ми по правде. Аще не погубиши мя со беззаконьми моими, слава безмерному милосердию Твоему; аще погубиши мя со беззаконьми моими, слава праведному суду Твоему: якоже хощеши, устрой о мне вещь. Аминь.[/spoiler]

Раб божий Константин

Акафист всемилостивому Господу Врачу душ и телес наших
[spoiler]Кондак 1



Возбранный Воеводо и Господи, человеческаго естества дивный Создателю, услыши наша моления с высоты Престола Славы Твоея: Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.


Икос 1



Архангел и Ангел множество на служение Себе сотворивый, человека для наследия Царствия Небеснаго из персти земныя воздвигл еси и его же более всего возлюбил еси, Всемилостивый Господи. Мы же, познавая любы Твою неизреченную, яко чада Твоя, взываем Ти:


Иисусе, в чудный свет нас воззвавший, дай нам вечно с Тобой пребывати.

Иисусе, быть сынами Творца нас призвавший, дай нам присно Его воспевати.

Иисусе, от грехов нам подай исцеление, в коих мы запятнали себя.

Иисусе, в день всеобщаго воскресения дай нам стать одесную Тебя.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 2



Видев погибель всего рода человеческого, восхотел еси, Отче, спасти е, тако бо возлюби мир, яко и Сына Своего Единороднаго, Иисуса Христа, послати изволил еси нам во спасение, Ему же поем: Аллилуиа.


Икос 2



Разумом небесным творение Свое наделил еси, Всеблагий Господи, да достойно Тебе песнь хвалы и благодарения воспевая, во Царствии Твоем Небеснем пребывает. Мы же, грехми порабощенныя, в немощи разума своего пребываем. Тем же молим Тя, скудоумие наше благодатию Своею восполни, да познаем, яко есмы подобие Твое, и достойными чадами Твоими будем. Сего ради приими от нас моления сия:


Иисусе, сотворивый телеса наша, воеже им быти храмами Божиими, очисти их от всякия скверны.

Иисусе, в телеса наша дух жизни вдохнувый, паки Духом Святым освяти я.

Иисусе, души наша безсмертными создавый, от грехов смертных избави ны.

Иисусе, разумом светлым нас наделивый, изгони тьму из сердец наших.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 3



Силою Божественною укрепляемии, не отчаяваем своего спасения, многогрешнии, обаче на Тебе Единаго надежду возлагая, умиленно поем Ти: Аллилуиа.


Икос 3



Имея безмерное благоутробие, вниди в сердца наша и жилище их Себе сотвори, да пребывая купно с Тобою, познаем всею душею и всем помышлением своим, яко Ты еси Бог кающихся и вся Тебе возможна суть. Темже вопием Ти таковая:


Иисусе, сотворивый очеса наша, даждь нам ними в чистоте на Тя взирати.

Иисусе, сотворивый ушеса наша, даждь нам ними сладостный глас Твой слышати.

Иисусе, сотворивый уста наша, даждь нам ними неустанно Тебе восхваляти.

Иисусе, сотворивый вся чувства наша, дождь нам ними в Тебе Единем всю полноту жизни ощущати.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 4



Бурями скорбей истомленныя, к Твоему Божественному заступлению притекаем, Спасе наш. Укрепи слабыя силы наша, да возможем остаток жизни нашея крест свой безропотно нести, восхваляя Тебя: Аллилуиа.


Икос 4



Слыша бесконечныя рыдания наша, яко другом Твоим реки нам, Господи: "Не плачите, возлюбленнии Мои, не оставлю бо вас без попечения Своего, но паки исцелю вас от всякия болезни и скорби". Сего ради, обетованием таковым обрадовании, взываем Ти:


Иисусе, Свете истинный, светом Богопознания Твоего просвети нас.

Иисусе, Боже Живый, сподоби нас жизни вечныя.

Иисусе, давый нам Тело Свое в пищу нетленную, насыти алчущие души наша.

Иисусе, на кресте страдавый за нас, Кровию Своею уврачуй раны душ наших.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 5



Пребезначальней Троице покланяяся, смиренно молим Тя, Христе наш, умоли за ны грешныя Отца Своего Небеснаго, да Духа Своего Святаго не отнимет от нас, Ему же воспеваем: Аллилуиа.


Икос 5



Видя, яко паки и паки милости Своя на нас изливаеши, ихже недостойни есмы, обаче милосердием и долготерпением Твоим удивляемии, вопием Ти:


Иисусе, вемы, яко немощнии и нерадивии есмы, обаче и помощи у Тебе неустанно испрашиваем.

Иисусе, вемы, яко жестокосердии и жестоковыйнии есмы, обаче и страждем зело от недугов сиих.

Иисусе, вемы, яко паки и паки многажды пред Тобою согрешаем, обаче и слезное покаяние приносим Ти.

Иисусе, вемы, яко на пути сем падаем каждодневно, обаче и силою Твоею восстаем от падений наших.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 6



Хотя спасти нас от погибели вечныя, Сына Своего Единороднаго за спасение наше в жертву принесл еси, Отче наш. Исцели же благодатию Своею души и телеса наша, ныне греховною проказою пораженныя, да возможем еще зде, на земли, достойно Тебе славити: Аллилуиа.


Икос 6



Возсияй свет Свой невечерний, Господи, в душах наших, да просвещении ним, во свете заповедей Твоих ходити возможем, воеже не согрешати нам пред Лицем Твоим и пети Тебе тако:


Иисусе, Любы неизреченная, любовию своею согрей хладныя сердца наша.

Иисусе, Свете тихий, немерцающим светом Своим облистай помраченныя души наша.

Иисусе, Сладосте небесная, благодатию Своею услади все естество наше.

Иисусе, Владыко всещедрый, щедротами Своими исполни жизни наша.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




  Кондак 7



Хотя проявити величие любве и милосердия Твоего, Господи, на земли Плотию Своею пребывая, многия грешники и мытари к покаянию привел еси. Мы же, яко мытарь вопием Ти: "Боже, милостив буди нам грешным!", и надеяся на велие милосердие Твое, взываем: Аллилуиа.


Икос 7



Новую показал еси на нас тварь, Иисусе, егда крещением Твоим от первороднаго греха нас избавил еси. За таковое благоволение Твое к роду нашему, восхваляем Тя:


Иисусе, славим неизреченное человеколюбие Твое.

Иисусе, восхваляем велие милосердие Твое.

Иисусе, ублажаем спасительныя страдания Твоя.

Иисусе, благодарим за вся щедроты Твоя.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 8



Дивно и странно бысть нам неизреченное милосердие и попечение Твое о нас, Человеколюбче. Мы же, ведая немощи и слабости своя, со слезами молим Тя: потерпи еще на нас, Милостиве, и аще обретохом благодать пред Тобою, не мини нас, раб Твоих, вопиющих Тебе: Аллилуиа.


Икос 8



Весь желание и сладость наша Ты еси, Христе Боже наш, коими укрепляем и услаждаем души и телеса наша. Сего ради поем Ти:


Иисусе, Ты еси наша Радосте и Отрадо.

Иисусе, Ты еси наша Нежносте и Усладо.

Иисусе, Ты еси наша Славо и Укрепление.

Иисусе, Ты еси наша Сило и Заступление.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 9



Всякое естество человеческое, исцеленное Тобою от всякия немощи и болезни, благодарно восхваляет Тя, Врачу Всемогущий, и, познавши, яко сила Божия в немощи нашея совершается, вопиет Тебе умильно: Аллилуиа.


Икос 9



Витии Боголюбивии, аще и премного глаголют о Тебе, обаче не возмогут достойно прославити велию силу чудес Твоих, Господи, имиже и кровоточивую от болезни ея исцелил еси, и Четверодневнаго Лазаря от мертвых воздвигл еси, таяжде и дщерь Иаирову со одра смертнаго паки возвел еси и еще многая исцеления сотворил еси. Мы же, все сие добре ведуще, вопием Ти сице:


Иисусе, расслабленнаго от одра воздвигший, воздвигни от грехов и души наша.

Иисусе, слепорожденному зрение отверзший, отверзи и наша очи духовныя.

Иисусе, сына вдовы Наиновой воскресивый, воскреси и наша добрая помышления.

Иисусе, Авгарю от страшныя болезни исцеление даровавый, даруй и нам исцеление от всех болезней наших.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 10



Спасти хотяй вся верующия в Тебя, на небеса возшел еси, Христе Спасе, да уготоваеши место им во Царствии Своем. Сего ради, сподоби и нас, по смертнем отшествии нашем, обрести Отчий дом на небеси, в немже Тебе славити возможем: Аллилуиа.


Икос 10



Царю Предвечный, Иисусе Христе, спасения нашего ради восприявый плоть от Пречистыя Девы Марии, и Божеством Своим освятивший ея, такожде и наши греховныя плоти Божеством Своим освяти, да благодарно вопием Тебе таковая:


Иисусе, руцы наша очисти, да делами добрыми прославим Тя.

Иисусе, нози наша укрепи, да во след Тебе с веселием потечем.

Иисусе, мысли наша уцеломудри, да во славу Твою жизни наша поживем.

Иисусе, души наша умири, да возлюбим вся рабы Твоя.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 11



Пение всеумиленное приносим Тебе, Сладчайший Иисусе наш, Твое велие благоволение к нам восхваляя и, покланяющеся Тебе, со смирением и любовию зовем: Аллилуиа.


Икос 11



Свет велий и Божественный возсияй в душах наших, Подателю вечныя жизни, ним же просвещаемии, достигнем Царствия Небесного и, яко апостоли на горе Фаворстей, воскликнем Тебе: "Добро нам зде быти!" Ныне же приими моления наша:


Иисусе, прости вся согрешения наша.

Иисусе, приими сокрушенная покаяния наша.

Иисусе, в небесныя обители всели души наша.

Иисусе, в воскресении всеобщем преобрази телеса наша.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 12



Благодать Твою подаждь нам, Иисусе Боже наш, юже еще зде на земли даровал еси возлюбленным учеником Твоим. Приими исповедание грехов наших, услыши воздыхания наша, ниспосли нам Духа Твоего Святаго, да очищении Ним, сподобимся звати к Тебе на земли, якоже взывают к Тебе Ангели на небеси: Аллилуиа.


Икос 12



Поюще Твое неизреченное человеколюбие, покланяемся величию дел Твоих, Христе, и с верою и любовию припадая ко стопам Твоим, яко Всемогущему Врачу душ и телес наших, вопием Ти:


Иисусе, Творче наш, сотвори нас наследники Царствия Твоего.

Иисусе, Спасе наш, спаси нас от вечныя муки.

Иисусе, Искупителю наш, от смерти в жизнь вечную искупи нас.

Иисусе, Архиерею наш, спаси вся архиереи Твоя, да на суде Твоем ходатайствуют за нас.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 13




О, Пресладкий и Всещедрый Иисусе, воззри с любовию от Небеснаго престола Твоего на ны немощныя и изможденныя ранами душевными и телесными. Приклони милостивно слух Твой к слезным мольбам нашим и исцели ны спасительными Твоими страданьми от всякия болезни душевныя и телесныя, да восстав от болезненнаго одра нашего, в Церковь Твою Святую внидем, воспевая Тебе выну: Аллилуиа. Аллилуиа. Аллилуиа.




(Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1)




  Молитва

О, Всесильный и Всемогущий Врачу душ и телес наших - Господи Иисусе Христе! Услыши ныне слезныя моления всех раб Твоих, в недугах тяжких пребывающих и на Тебе Единаго надежду на исцеление свое возлагающих. Вемы бо, Господи, тамо идеже не возможет рука человеческая исцеление и ослабу нам подати, Ты возможешь е совершити, ибо несть ничто возможно Тебе. Во власти Твоей, сотворившаго души и телеса наша, и спасение наше. Тем же молим Тя, Всемилостиве, аще есть воля Твоя святая, исцели коегождо от душевнаго и телеснаго недуга его и, коими веси судьбами, восстави пораженное болезнию естество наше. Наипаче же просим Тя, прости нам вся согрешения наша, да очистившись покаянием, возможем чистыми душами воспевати Тебя со Твоим Небесным Отцем и Святым Духом, во веки веков. Аминь




Примечание:  Благословлено для келейного чтения.[/spoiler]

Раб божий Константин

Акафист всемилостивому Господу Врачу душ и телес наших
[spoiler]Кондак 1



Возбранный Воеводо и Господи, человеческаго естества дивный Создателю, услыши наша моления с высоты Престола Славы Твоея: Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.


Икос 1



Архангел и Ангел множество на служение Себе сотворивый, человека для наследия Царствия Небеснаго из персти земныя воздвигл еси и его же более всего возлюбил еси, Всемилостивый Господи. Мы же, познавая любы Твою неизреченную, яко чада Твоя, взываем Ти:


Иисусе, в чудный свет нас воззвавший, дай нам вечно с Тобой пребывати.

Иисусе, быть сынами Творца нас призвавший, дай нам присно Его воспевати.

Иисусе, от грехов нам подай исцеление, в коих мы запятнали себя.

Иисусе, в день всеобщаго воскресения дай нам стать одесную Тебя.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 2



Видев погибель всего рода человеческого, восхотел еси, Отче, спасти е, тако бо возлюби мир, яко и Сына Своего Единороднаго, Иисуса Христа, послати изволил еси нам во спасение, Ему же поем: Аллилуиа.


Икос 2



Разумом небесным творение Свое наделил еси, Всеблагий Господи, да достойно Тебе песнь хвалы и благодарения воспевая, во Царствии Твоем Небеснем пребывает. Мы же, грехми порабощенныя, в немощи разума своего пребываем. Тем же молим Тя, скудоумие наше благодатию Своею восполни, да познаем, яко есмы подобие Твое, и достойными чадами Твоими будем. Сего ради приими от нас моления сия:


Иисусе, сотворивый телеса наша, воеже им быти храмами Божиими, очисти их от всякия скверны.

Иисусе, в телеса наша дух жизни вдохнувый, паки Духом Святым освяти я.

Иисусе, души наша безсмертными создавый, от грехов смертных избави ны.

Иисусе, разумом светлым нас наделивый, изгони тьму из сердец наших.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 3



Силою Божественною укрепляемии, не отчаяваем своего спасения, многогрешнии, обаче на Тебе Единаго надежду возлагая, умиленно поем Ти: Аллилуиа.


Икос 3



Имея безмерное благоутробие, вниди в сердца наша и жилище их Себе сотвори, да пребывая купно с Тобою, познаем всею душею и всем помышлением своим, яко Ты еси Бог кающихся и вся Тебе возможна суть. Темже вопием Ти таковая:


Иисусе, сотворивый очеса наша, даждь нам ними в чистоте на Тя взирати.

Иисусе, сотворивый ушеса наша, даждь нам ними сладостный глас Твой слышати.

Иисусе, сотворивый уста наша, даждь нам ними неустанно Тебе восхваляти.

Иисусе, сотворивый вся чувства наша, дождь нам ними в Тебе Единем всю полноту жизни ощущати.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 4



Бурями скорбей истомленныя, к Твоему Божественному заступлению притекаем, Спасе наш. Укрепи слабыя силы наша, да возможем остаток жизни нашея крест свой безропотно нести, восхваляя Тебя: Аллилуиа.


Икос 4



Слыша бесконечныя рыдания наша, яко другом Твоим реки нам, Господи: "Не плачите, возлюбленнии Мои, не оставлю бо вас без попечения Своего, но паки исцелю вас от всякия болезни и скорби". Сего ради, обетованием таковым обрадовании, взываем Ти:


Иисусе, Свете истинный, светом Богопознания Твоего просвети нас.

Иисусе, Боже Живый, сподоби нас жизни вечныя.

Иисусе, давый нам Тело Свое в пищу нетленную, насыти алчущие души наша.

Иисусе, на кресте страдавый за нас, Кровию Своею уврачуй раны душ наших.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 5



Пребезначальней Троице покланяяся, смиренно молим Тя, Христе наш, умоли за ны грешныя Отца Своего Небеснаго, да Духа Своего Святаго не отнимет от нас, Ему же воспеваем: Аллилуиа.


Икос 5



Видя, яко паки и паки милости Своя на нас изливаеши, ихже недостойни есмы, обаче милосердием и долготерпением Твоим удивляемии, вопием Ти:


Иисусе, вемы, яко немощнии и нерадивии есмы, обаче и помощи у Тебе неустанно испрашиваем.

Иисусе, вемы, яко жестокосердии и жестоковыйнии есмы, обаче и страждем зело от недугов сиих.

Иисусе, вемы, яко паки и паки многажды пред Тобою согрешаем, обаче и слезное покаяние приносим Ти.

Иисусе, вемы, яко на пути сем падаем каждодневно, обаче и силою Твоею восстаем от падений наших.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 6



Хотя спасти нас от погибели вечныя, Сына Своего Единороднаго за спасение наше в жертву принесл еси, Отче наш. Исцели же благодатию Своею души и телеса наша, ныне греховною проказою пораженныя, да возможем еще зде, на земли, достойно Тебе славити: Аллилуиа.


Икос 6



Возсияй свет Свой невечерний, Господи, в душах наших, да просвещении ним, во свете заповедей Твоих ходити возможем, воеже не согрешати нам пред Лицем Твоим и пети Тебе тако:


Иисусе, Любы неизреченная, любовию своею согрей хладныя сердца наша.

Иисусе, Свете тихий, немерцающим светом Своим облистай помраченныя души наша.

Иисусе, Сладосте небесная, благодатию Своею услади все естество наше.

Иисусе, Владыко всещедрый, щедротами Своими исполни жизни наша.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




  Кондак 7



Хотя проявити величие любве и милосердия Твоего, Господи, на земли Плотию Своею пребывая, многия грешники и мытари к покаянию привел еси. Мы же, яко мытарь вопием Ти: "Боже, милостив буди нам грешным!", и надеяся на велие милосердие Твое, взываем: Аллилуиа.


Икос 7



Новую показал еси на нас тварь, Иисусе, егда крещением Твоим от первороднаго греха нас избавил еси. За таковое благоволение Твое к роду нашему, восхваляем Тя:


Иисусе, славим неизреченное человеколюбие Твое.

Иисусе, восхваляем велие милосердие Твое.

Иисусе, ублажаем спасительныя страдания Твоя.

Иисусе, благодарим за вся щедроты Твоя.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 8



Дивно и странно бысть нам неизреченное милосердие и попечение Твое о нас, Человеколюбче. Мы же, ведая немощи и слабости своя, со слезами молим Тя: потерпи еще на нас, Милостиве, и аще обретохом благодать пред Тобою, не мини нас, раб Твоих, вопиющих Тебе: Аллилуиа.


Икос 8



Весь желание и сладость наша Ты еси, Христе Боже наш, коими укрепляем и услаждаем души и телеса наша. Сего ради поем Ти:


Иисусе, Ты еси наша Радосте и Отрадо.

Иисусе, Ты еси наша Нежносте и Усладо.

Иисусе, Ты еси наша Славо и Укрепление.

Иисусе, Ты еси наша Сило и Заступление.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 9



Всякое естество человеческое, исцеленное Тобою от всякия немощи и болезни, благодарно восхваляет Тя, Врачу Всемогущий, и, познавши, яко сила Божия в немощи нашея совершается, вопиет Тебе умильно: Аллилуиа.


Икос 9



Витии Боголюбивии, аще и премного глаголют о Тебе, обаче не возмогут достойно прославити велию силу чудес Твоих, Господи, имиже и кровоточивую от болезни ея исцелил еси, и Четверодневнаго Лазаря от мертвых воздвигл еси, таяжде и дщерь Иаирову со одра смертнаго паки возвел еси и еще многая исцеления сотворил еси. Мы же, все сие добре ведуще, вопием Ти сице:


Иисусе, расслабленнаго от одра воздвигший, воздвигни от грехов и души наша.

Иисусе, слепорожденному зрение отверзший, отверзи и наша очи духовныя.
Иисусе, сына вдовы Наиновой воскресивый, воскреси и наша добрая помышления.

Иисусе, Авгарю от страшныя болезни исцеление даровавый, даруй и нам исцеление от всех болезней наших.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 10



Спасти хотяй вся верующия в Тебя, на небеса возшел еси, Христе Спасе, да уготоваеши место им во Царствии Своем. Сего ради, сподоби и нас, по смертнем отшествии нашем, обрести Отчий дом на небеси, в немже Тебе славити возможем: Аллилуиа.


Икос 10



Царю Предвечный, Иисусе Христе, спасения нашего ради восприявый плоть от Пречистыя Девы Марии, и Божеством Своим освятивший ея, такожде и наши греховныя плоти Божеством Своим освяти, да благодарно вопием Тебе таковая:


Иисусе, руцы наша очисти, да делами добрыми прославим Тя.

Иисусе, нози наша укрепи, да во след Тебе с веселием потечем.

Иисусе, мысли наша уцеломудри, да во славу Твою жизни наша поживем.

Иисусе, души наша умири, да возлюбим вся рабы Твоя.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 11



Пение всеумиленное приносим Тебе, Сладчайший Иисусе наш, Твое велие благоволение к нам восхваляя и, покланяющеся Тебе, со смирением и любовию зовем: Аллилуиа.


Икос 11



Свет велий и Божественный возсияй в душах наших, Подателю вечныя жизни, ним же просвещаемии, достигнем Царствия Небесного и, яко апостоли на горе Фаворстей, воскликнем Тебе: "Добро нам зде быти!" Ныне же приими моления наша:


Иисусе, прости вся согрешения наша.

Иисусе, приими сокрушенная покаяния наша.

Иисусе, в небесныя обители всели души наша.

Иисусе, в воскресении всеобщем преобрази телеса наша.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 12



Благодать Твою подаждь нам, Иисусе Боже наш, юже еще зде на земли даровал еси возлюбленным учеником Твоим. Приими исповедание грехов наших, услыши воздыхания наша, ниспосли нам Духа Твоего Святаго, да очищении Ним, сподобимся звати к Тебе на земли, якоже взывают к Тебе Ангели на небеси: Аллилуиа.


Икос 12



Поюще Твое неизреченное человеколюбие, покланяемся величию дел Твоих, Христе, и с верою и любовию припадая ко стопам Твоим, яко Всемогущему Врачу душ и телес наших, вопием Ти:


Иисусе, Творче наш, сотвори нас наследники Царствия Твоего.

Иисусе, Спасе наш, спаси нас от вечныя муки.

Иисусе, Искупителю наш, от смерти в жизнь вечную искупи нас.

Иисусе, Архиерею наш, спаси вся архиереи Твоя, да на суде Твоем ходатайствуют за нас.

Иисусе, Врачу Всемогущий, исцели души и телеса наша.   




Кондак 13




О, Пресладкий и Всещедрый Иисусе, воззри с любовию от Небеснаго престола Твоего на ны немощныя и изможденныя ранами душевными и телесными. Приклони милостивно слух Твой к слезным мольбам нашим и исцели ны спасительными Твоими страданьми от всякия болезни душевныя и телесныя, да восстав от болезненнаго одра нашего, в Церковь Твою Святую внидем, воспевая Тебе выну: Аллилуиа. Аллилуиа. Аллилуиа.




(Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1)




  Молитва

О, Всесильный и Всемогущий Врачу душ и телес наших - Господи Иисусе Христе! Услыши ныне слезныя моления всех раб Твоих, в недугах тяжких пребывающих и на Тебе Единаго надежду на исцеление свое возлагающих. Вемы бо, Господи, тамо идеже не возможет рука человеческая исцеление и ослабу нам подати, Ты возможешь е совершити, ибо несть ничто возможно Тебе. Во власти Твоей, сотворившаго души и телеса наша, и спасение наше. Тем же молим Тя, Всемилостиве, аще есть воля Твоя святая, исцели коегождо от душевнаго и телеснаго недуга его и, коими веси судьбами, восстави пораженное болезнию естество наше. Наипаче же просим Тя, прости нам вся согрешения наша, да очистившись покаянием, возможем чистыми душами воспевати Тебя со Твоим Небесным Отцем и Святым Духом, во веки веков. Аминь




Примечание:  Благословлено для келейного чтения.[/spoiler]

Раб божий Константин

Акафист Малочернетчинскому чудотворному образу Христа Спасителя "Хлеб Жизни", именуемому Кровоточивым
[spoiler]Кондак 1


Возбранный Воеводо и Господи, призываяй к Себе всех труждающихся и обремененных, дивно образ Свой, Иже именуется Кровоточивым, нам явил еси. Мы же сему неизреченному благоволению Твоему радующеся, с умилением взываем Ти:
Иисусе, Подателю вечной жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Икос 1




Ангели Божии с небесе невидимо окружают Свято-Успенский монастырь, егоже устрои основатель града Сумы военачальник Герасим Кондратьев, да славится во святых стенах его предивное имя Господне. Мы же славословим Тя, милосердный Господи, дивный во святых Своих, пении сими:




Иисусе, Боже предвечный, неизреченно от Девы родивыйся.
Иисусе, нашего ради спасения в плоть человечу вселивыйся.
Иисусе, в вертепе рожденный, пение ангел приявший.
Иисусе, весь мир в свои руки с великой любовию принявший.
Иисусе, в рождестве Своем людем явивший спасение.
Иисусе, нам с Небесным Отцем Ты еси примирение.
Иисусе, паче солнца в сердцах наших присно сияеши.
Иисусе, естество наше дивно Собой обновляеши.
Иисусе, Лица Своего от творения не отвративый.
Иисусе, покаявшимся вся грехи их простивый.
Иисусе, источник любви нам в Себе открываяй.
Иисусе, щедроты и блага нам туне подаваяй.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 2


Видевши людие Божии, яко благолепна и зело красна бысть Свято-Успенская обитель, яже имать три дивно украшенных каменных храма – в честь Успения Божией Матери, Архангела Михаила и во имя Всех Святых, со всех стран притекаху к ней, прославляя Творца: Аллилуиа.


Икос 2



Разумом своим постигнути несть возможно, яко по прошествии ста и тридесяти лет, закрыт бысть Свято-Успенский монастырь и вси монаси оставима его, отошедши в Куряж. Ты же, долготерпеливе Господи, не дал еси месту сему святому до конца забвену быти. Сего ради, видя таковое Твое велие попечение о храмех Твоих, дерзаем к Тебе воспевати:




Иисусе, во храмех Своих на Престолех незримо седящий.
Иисусе, в жилище Свое чистых сердцем вводящий.
Иисусе, туне подающий благодеяния Твоя.
Иисусе, совозносяй с Собою избранныя Своя.
Иисусе, до пелен младенческих безропотно смиривыйся.
Иисусе, для крещения под руку Иоаннову склонивыйся.
Иисусе, Своим светом землю дивно озаривый.
Иисусе, учением Евангелия Своего ея просветивый.
Иисусе, Свою милость людем подаеши.
Иисусе, с любовию многою в дольний мир грядеши.
Иисусе, Кровию Своею души наша очищаяй.
Иисусе, Плотию Своею их предивно насыщаяй.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 3


Сила Десницы Твоея, Всеблагий Господи, воистину явися, егда велию печаль чад Своих на радость пременил еси. Скрыся бо по упразднении Свято-Успенскаго монастыря монастырский образ Успения Божией Матери и неции из иноков слышаху плач, от иконы тоя исходящий. Людие же, видяще, яко во утешение им Тобою, Спасе наш, бысть явлен образ Твой чудотворный, благодарно взываху Тебе: Аллилуиа.


Икос 3



Имуще явити Образ Свой, Человеколюбче Господи, в сонном видении дал еси узрети рабе Своей Анисии, да обрящет в церковной подклети (подвалех) храма Всехсвятскаго, иже бе в веси Малая Чернетчина, икону Жертвеннаго Твоего заклания и Ты, Господи, исцелиши ю от тяжкия болезни. Такожде слышаху Анисия глаголы Твои, Иисусе Христе: «Приходите семо и веруйте, Аз буду исцеляти вас от всякия болезни». Мы же, видяще неизреченную милость Твою, милосердный Господи, явленную тяжце болящей рабе Твоей, вопием Ти:




Иисусе, предивно рабе Своей в сонном видении представший.
Иисусе, явлением Своим ей ослабу в болезни подавший.
Иисусе, ей чудно глаголы спасения открывый.
Иисусе, от тяжкия болезни ея исцеливый.
Иисусе, к себе всех людей призываяй.
Иисусе, их всех исцелити обещаяй.
Иисусе, во свете лица Твоего нам стопы исправляеши.
Иисусе, на истинный путь присно нас наставляеши.
Иисусе, смерть умертвивый Своим Воскресением.
Иисусе, плоть человечу обоживый Своим Вознесением.
Иисусе, нас, немощных, паче всего возлюбивший.
Иисусе, за нас на Кресте Кровь Свою во спасение изливший.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 4


Бурею многомятежнаго жития сего потопляеми, яко к твердой ограде и защите обращахуся к Тебе, Боже, беднии и несчастнии людие, да ослабу в немощех, исцеление от болезней, укрепление в горестех подаси им, Всеблагий Господи. На Тя Единаго надежду полагаху, с верою воспеваем: Аллилуиа.


Икос 4



Слышаша вси людие, окрест живущии, яко в день памяти святаго Апостола Андрея Первозваннаго, обретена бысть в подклети Всехсвятскаго храма в веси Малая Чернетчина Сумскаго уезда чудотворная икона Твоя, Спасе, и зряще дивное обретение сие, вопияху Творцу:




Иисусе, Свой образ нам дивно явивший.
Иисусе, сим Образом милость Свою возвестивший.
Иисусе, Истинный Боже, в славе Божией седящий.
Иисусе, в Тайнах Твоих нас причастными Богу творящий.
Иисусе, отраду и радость всем верным подаеши.
Иисусе, в чертог Свой небесный их присно зовеши.
Иисусе, дающий ослабу болящим.
Иисусе, отрада и помощь скорбящим.
Иисусе, от пророков Своих прореченный.
Иисусе, плотию на небо славно вознесенный.
Иисусе, руце простираяй на создание Твое.
Иисусе, верных призываяй в Царствие Твое.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 5


Богосветлою звездою возсия новоявленный Образ Твой, Создателю и Боже наш. Повелением же Харьковскаго святителя Амвросия чудотворный Образ Твой изнесен бысть из ризницы на стену церковную, да видим бысть всем, приходящим к нему. Имеяше его, яко сокровище неоценимое, боголюбивые людие умиленными душами велегласно воспеваху Христу: Аллилуиа.


Икос 5



Видяще велию милость Твою, отче Небесный, юже явил еси нам в пречудном явлении Образа Христа Спасителя, стекахуся чада Твоя к пустынному месту, идеже бе обретен Образ сей, яко не попусти Господь святому месту соделатися «мерзостью запустения». Мы же, душами и ныне слышаще звон колокольный, яже приглашает вся поклонитися чудотворному Образу Твоему, вопием сице:




Иисусе, образ воскресения Собою нам явивший.
Иисусе, смертию Своею смерть на веки умертвивший.
Иисусе, слез течением сердца нам растворяяй.
Иисусе, идольскую лесть Своей десницей разрушаяй.
Иисусе, Тайнами Своими верных обоживый.
Иисусе, на кресте спасение людем сотворивый.
Иисусе, Церковь православную Собою украшающий.
Иисусе, мир, в гресех погрязший, присно воскрешающий.
Иисусе, пришедый к покаянию грешныя призвати.
Иисусе, нам Заступницею давый Свою Мати.
Иисусе, милосердно падшия от гибели спасаеши.
Иисусе, всем в Тебя уверовавшим быти рядом обещаеши.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 6


Проповедник дивнаго Образа Твоего, Спасе наш, именуемого Кровоточивым, явися преподобный Нифонт, иже видяше видение в церкви: наставшу дароношению, отверзеся покров церковный, и разверзеся небо и слышашеся велие благоухание: такоже снизхождаху ангелы, поюще: «Слава Христу Богу!» Несяху же Отроча зело красно, еже на дискосе поставльше, сами престол окружили, святителя же, служаща Честным Дарам, два Серафима и два Херувима паряще над главою, покрываху крилы своими. Приспевшу же времени освящения Даров и совершения страшному Таинству, един от Ангел светлейших – приступи, и взем нож, закла Отроча, и Кровь источи в Святую Чашу, Отроча же положив на дискосе, сам ста в чине своем со благоговением паки: таже начася причащение Таинств Божественных, и виде блаженный, яко иным от причащающихся бяху лица светла аки солнце, а иным темна и помраченна аки эфиопом. Предстоящие Ангелы назираху, како кто приступает, достойне убо причащающихся венчаху, недостойных же отвращахуся и гнушахуся. Скончавшуся же служению святому, виде и се паки Отроча цело обретеся на руках ангельских, вознесеся на небо. Сие сам преподобный послежде исповеда ученику своему, иже и писанию предаде на пользу многим, прославляя Бога: Аллилуиа.


Икос 6



Возсиял есть радостию велиею людем Сумскаго края Образ Твой, Господи, ним же многие чудеса творяхуся. Тем же словеса Твоя: «Приидите ко Мне вси труждающиеся и обремененнии, и Аз упокою вы», исполняхуся: труждающиися приимаху успокоение, болящие – исцеление, скорбящие – утешение, угнетенные – защиту. Приими и нас, Господи, приходящих к Тебе и молящихся Ти:




Иисусе, Образом чудным веру в Тебя укрепляеши.
Иисусе, нести коемуждо свой крест помогаеши.
Иисусе, на вольныя страдания безпрекословно шедший.
Иисусе, на Престол Небесный в славе Божьей вшедший.
Иисусе, в Свое Царство первым разбойника ввел еси.
Иисусе, в след за оным многих к покаянию привел еси.
Иисусе, любовию Своей услаждаеши наши страдания.
Иисусе, на Тебе Единаго возлагаем своя упования.
Иисусе, Славу Твою верным дивно открываяй.
Иисусе, Твои тайны ведати им не возбраняяй.
Иисусе, пред Отцем Небесным за Своих чад моливыйся.
Иисусе, на небеса отшествием от нас не удаливыйся.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 7


Хотяй достойно возблагодарити Тя, Господи, за Твое неизреченное милосердие и благоволение, людие пред чудотворным Образом Твоим проливаху слезы благодарности и умиления, обращаху пламенныя воздыхания, да приняв чудотворную силу, от Образа Твоего дивно исходящую, воспевают Тебе выну: Аллилуиа.


Икос 7



Дивное и неизреченное чудо явися от Образа Твоего, Иисусе Христе, рабе Твоей Екатерине, егда дщерь свою, яже слепа бе, к Образе Твоему привезла на поклонение. Послежде молебна, иже служахуся пред чудотворным Твоим Образом, прозрела есть отроковица. Якоже оной, сотвори и нам, Милосерде Господи, да и мы прозреем духовно и во след Тебе потечем, воспевая Тебе неустанно:




Иисусе, избранным Твоим блаженныя обители уготовляеши.
Иисусе, блага неизреченныя Своим рабом вручаеши.
Иисусе, ада преисподняго узы разрешивый.
Иисусе, праматернюю клятву навеки упразднивый.
Иисусе, Свете тихий, от Отца Небеснаго сияющий.
Иисусе, Солнце вечное, заката для Себя не знающий.
Иисусе, дивнаго терпения Образ нам явивший.
Иисусе, горечь всех страданий до конца испивший.
Иисусе, посылаяй щедро нам милости Твоя.
Иисусе, на Агнчий брак зовущий избранныя Своя.
Иисусе, от суеты нам очи всегда отвращаяй.
Иисусе, в сердцах наших обитель Себе уготовляй.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 8


Страшнаго дне пришествия Твоего, Судие наш, со страхом ожидающе, устрашаемся, яко вся деяния наша обнажатся, о нихже судитися имамы. Кто убо избавит нас от мучений вечных, аще не Ты, Спасе наш? Сего ради взирающе на Образ Твой, именуемый Кровоточивым, егоже милостиво даровал еси нам, взываем Ти: пощади и прости нас на Страшном Суде, вопиющих Тебе: Аллилуиа.


Икос 8



Вся небесная и земная зряще, колико множество чудес источахуся от явленнаго Образа Твоего, Человеколюбче Господи, не преставаху Тебе славословити. Для вящшего прославления Твоего, по указанию Священнаго Синода, открыт бысть постоянный крестный ход с Образом Твоим в церковь, яже бе в веси Великая Чернетчина. Мы же, духовными очесами видя сие торжественное шествие со Образом Твоим, купно с боголюбивыми людиями воспеваем Ти сице:




Иисусе, со Отцем и Духом таинственно в нас обитаяй.
Иисусе, двери Царствия Небеснаго нам щедро отверзаяй.
Иисусе, живот вечный в Тя уверовавшим подающий.
Иисусе, чад Своих за Собою незримо ведущий.
Иисусе, в жертву искупительную Себя за грехи мира принесший.
Иисусе, тридневно от гроба во славе воскресший.
Иисусе, всем толкущим милостивно отверзаеши.
Иисусе, образ совершеннейшего жития Собой являеши.
Иисусе, почтенный славой великой от Херувимов.
Иисусе, присно певаемый от Серафимов.
Иисусе, Судие помышлений и мыслей сердечных.
Иисусе, сподобляющий чад благ Своих безконечных.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 9


Всякое естество человеческое удивися неизреченному милосердию Твоему, яко боготочною Кровиею Своею, Спасе наш, примирил еси нас с Отцем Своим Небесным, да жизнь вечную наследуем. Грехи наши взем на рамена Своя, от грехов наших освободил еси нас. Мы же, благодарным сердцем и благодарными усты поем Тебе: Аллилуиа.


Икос 9



Витии премудрии не возмогут по достоянию изглаголати хвалу Тебе, Искупителю наш. Мы же, видяще Тя на иконе святей терновым венцем увенчанным, имущем же язвы на пречистых руцех, нозех и ребрах Своих, по ним же истекаху Твоя животворящая Кровь, и чтуще надпись, иже бе круг венца на главе Твоея: "Аз есмь хлеб животный, иже сшедый с небесе, аще кто снесть от хлеба сего, жив будет во веки", молим Тя, даруй нам, Владыко Господи, да непрестанно памятуем сие. Темже, уповая на неизреченную милость Твою и веруя, яко вкушающим Тя, даси жизнь вечную, благодарно вопием Ти:




Иисусе, Сыне Божий, с Богом Присносущный.
Иисусе, Безконечный, Неизменный, Вездесущий.
Иисусе, с нами неотлучно во вся дни пребываяй.
Иисусе, сладость духовную в наша сердца изливаяй.
Иисусе, на Тя Единаго молитвенно мы взираем.
Иисусе, рабами верными Твоими мы быти чаем.
Иисусе, благоутробия источниче неизсякающий.
Иисусе, мытарю и блуднице грехи отпускающий.
Иисусе, Образе Невидимаго Отца Твоего.
Иисусе, сияние Триипостасное славы Его.
Иисусе, подаяй нам источник, текущий в жизнь вечную.
Иисусе, подаеши в сердца нам любовь безконечную.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 10


Спасти хотяй град Сумы от страшныя холеры, Святый Образ Твой по благословению приснопамятнаго Слобожанскаго златоуста архиепископа Амвросия привнесен бысть в оный град, идеже при многолюдном стечении народа и при участии всех причтов церковных совершен бысть молебен с акафистом Иисусу Сладчайшему. Людие же, получив избавление от страшныя болезни, благодарно взываху Тебе: Аллилуиа.


Икос 10



Стена еси и твердое прибежище всем, милосердне Спасе наш, с молитвою к Тебе прибегающим. Буди же и нам, Творче наш, щедрым подателем благ земных и небесных, аще и недостойны есмы, но дерзаем просити Тя сице:




Иисусе, от бездны греховныя ны возстави.
Иисусе, ны от ада преисподняго избави.
Иисусе, на суде Твоем да не осуждены будем.
Иисусе, мрака вечнаго даждь избежати людем.
Иисусе, брака Агнчего да будем не лишенны.
Иисусе, ризою светлою на нем да будем одеянны.
Иисусе, Сам стопы наша к Тебе направи.
Иисусе, со святыми всеми дивно нас прослави.
Иисусе, в Твоем свете вечно дай нам пребывати.
Иисусе, о Твоих щедротах дай не забывати.
Иисусе, даждь не замечати сует мира дольняго.
Иисусе, не отлучи нас от Иерусалима горняго.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 11


Пение похвальное приносим Тебе, Врачу душ и телес наших, купно со всеми, имже исцеления благодатию Своею щедро подаеши, прибегающим со слезами за помощью к чудотворному Образу Твоему. С ними же, обновленными душами Тебе возсылаем хвалу: Аллилуиа.


Икос 11



Света подателю и веков Творче, Христе Боже наш, Светом просвещающим буди нам, дивно исходящим от чудотворнаго Образа Твоего. Да во свете заповедей Твоих безпреткновенно пройдем весь путь жития нашего и в веселии сердца узрим Тя в невечернем дни Царствия Твоего. Ныне же, ожидая встречи с Тобою, вдохновенно поем Ти:




Иисусе, от Апостол Своих по всей земли прославленный.
Иисусе, на вершину славы Божией поставленный.
Иисусе, всем прибегающим к Тебе помогающий.
Иисусе, благодатию Своею нас утешающий.
Иисусе, не отнимай от нас щедроты вся Своя.
Иисусе, даждь нам памятовати благости Твоя.
Иисусе, освяти нас светом Твоея благодати.
Иисусе, нам блаженство райское подавай вкушати.
Иисусе, в милостех безмерных к человекам сшедший.
Иисусе, для спасения нашего на Голгофу шедший.
Иисусе, сени смертныя и тли нас удаляяй.
Иисусе, от мучений вечных присно нас спасаяй.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 12


Благодать Свою, Господи, немощныя врачующую и недостающая восполняющую, ниспосли нам от предивнаго жилища Своего чрез чудотворный Образ Твой, да щедро ею насыщаемии, воспевати не престанем Тебе: Аллилуиа.


Икос 12



Поюще дивныя чудеса Твоя, Блаже, исповедуем Тя Истиннаго Бога, Создателя и Искупителя нашего, Егоже за неизреченную любовь к созданию Своему возлюбили быша всем сердцем и всею душею своею. Сего ради, преклоняя пред Тобою колени души нашея, с любовию поем Тебе сице:




Иисусе, в нашу плоть от Приснодевы оболкийся.
Иисусе, о достоянии своем денно и нощно пекийся.
Иисусе, от Ангел и святых на небе прославляемый.
Иисусе, от ученик Своих гласом велиим восхваляемый.
Иисусе, верующих в Тя в день судный оправдающий.
Иисусе, молитвами Матери Твоея милости нам посылающий.
Иисусе, очесем духовным нашим свет даеши.
Иисусе, причащатися Себе нам даровавый.
Иисусе, вкушающим Тя жизнь вечную обещавый.
Иисусе, на руках Своих крепких присно нас понесый.
Иисусе, несть от века никтоже подобен Тебе.
Иисусе, николиже и нас не отрини от Себе.
Иисусе, Подателю вечныя жизни, сподоби и нас в Тебе жити во веки.


Кондак 13


О Премилосердный и Преблагий Господи наш Иисусе Христе! Ныне преклоняясь пред чудотворным Образом Твоим, именуемым Кровоточивым, с умилением лобызаем и, и молим Ти ся: исцели души и телеса наша, грехми зело отягощенныя, милостиво отпусти нам вся прегрешения наша, да чистым сердцем возможем приступати ко причащению Божественных Даров Твоих и жити в Тебе будем вечно, воспевающи Ти: Аллилуиа. Аллилуиа. Аллилуиа.
Сей кондак глаголи трижды. Посем икос 1: Ангели Божии... и кондак 1: Воззбранный воеводо и Господи...


Молитва


Пребезначальне и Всесильне Боже наш, Иисусе Христе! Ныне пред чудотворным Образом Твоим стояще, молим Тя, чада Твоя, ихже воссоздал еси, и Кровию Своею, на Кресте излиянною, от грех омыл еси, прости нас всегда согрешающих пред Тобою и каждодневно распинающих Тя непотребными деяниями своими, возстави нас от греховнаго падения, очисти сердца наша, во еже Тебе Единаго любити, Тебе Единому служити и Тебе Единаго прославляти.
Спасе наш, призри Благоутробным оком Своим на народ наш, от бед и нужд житейских изнемогающий, и от сетей вражиих его избави; в вере Православной укрепи, от ересей и расколов защити.
Господи, даруй нам разумети всеблагую волю Твою, совершившуюся в дивном явлении чудотворнаго Образа Твоего, да всегда памятуем, яко Ты еси Хлеб Животный, иже сшедый с небесе и аще кто снесть от Хлеба сего, жив будет во веки. Темже, уповая на неизреченную милость Твою, прославляем Тя со Отцем и Святым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь, гл. 4

Единородный Сыне Божий, Иисусе Христе, от Отца Небеснаго безлетно родивыйся и от Приснодевы Марии плоть человеческую приемший, благослови достояние Твое, Церковь Свою и люди Твоя в Православии сохрани, осенением чудотворнаго Образа Твоего.

Кондак

Неизреченное и Пребожественное Таинство даровал нам еси, Господи, в немже Кровию и Плотию Своею обожаеши нас и незримо пребываеши в нас. Чудотворный Образ Твой достойно потщимся видети, душею же и сердцем воспевающе: слава Тебе, Боже, во веки.


Примечание:  По благословению Преосвященнейшего Иова епископа Сумского и Ахтырского
Составитель акафиста:  Составила Валентина Бершадская.[/spoiler]

Раб божий Константин


Раб божий Константин

#641
Кафисма-1

Псалом-1.
[spoiler]1 Блажен муж, который не ходит на совет нечестивых и не стоит на пути грешных и не сидит в собрании развратителей,
2 но в законе Господа воля его, и о законе Его размышляет он день и ночь!
3 И будет он как дерево, посаженное при потоках вод, которое приносит плод свой во время свое, и лист которого не вянет; и во всем, что он ни делает, успеет.
4 Не так — нечестивые, [не так]: но они — как прах, возметаемый ветром [с лица земли].
5 Потому не устоят нечестивые на суде, и грешники — в собрании праведных.
6 Ибо знает Господь путь праведных, а путь нечестивых погибнет.[/spoiler]

Раб божий Константин

Псалом-2
[spoiler]1 Зачем мятутся народы, и племена замышляют тщетное?
2 Восстают цари земли, и князья совещаются вместе против Господа и против Помазанника Его.
3 «Расторгнем узы их, и свергнем с себя оковы их».
4 Живущий на небесах посмеется, Господь поругается им.
5 Тогда скажет им во гневе Своем и яростью Своею приведет их в смятение:
6 «Я помазал Царя Моего над Сионом, святою горою Моею;
7 возвещу определение: Господь сказал Мне: Ты Сын Мой; Я ныне родил Тебя;
8 проси у Меня, и дам народы в наследие Тебе и пределы земли во владение Тебе;
9 Ты поразишь их жезлом железным; сокрушишь их, как сосуд горшечника».
10 Итак вразумитесь, цари; научитесь, судьи земли!
11 Служите Господу со страхом и радуйтесь [пред Ним] с трепетом.
12 Почтите Сына, чтобы Он не прогневался, и чтобы вам не погибнуть в пути вашем, ибо гнев Его возгорится вскоре. Блаженны все, уповающие на Него.[/spoiler]

Раб божий Константин

Псалом-3
[spoiler]Господи, что ся умножиша стужающии ми? Мнози востают на мя, мнози глаголют души моей: несть спасения ему в Бозе его. Ты же. Господи, Заступник мой ece, слава моя и возносяй главу мою. Гласом моим ко Господу воззвах, и услыша мя от горы святыя Своея. Аз уснух, и спах, востах, яко Господь заступит мя. Не убоюся от тем людей, окрест нападающих на мя. Воскресни, Господи, спаси мя, Боже мой, яко Ты поразил ecи вся враждующыя ми всуе: зубы грешников сокрушил ecи. Господне есть спасение, и на людех Твоих благословение Твое.[/spoiler]

Раб божий Константин

Псалом-4
[spoiler]Внегда призвати ми, услыша мя Бог правды моея, в скорби распространил мя еси, ущедри мя и услыши молитву мою. Сынове человечестии, доколе тяжкосердии? Вскую любите суету и ищете лжи? И уведите, яко удиви Господь преподобнаго Своего: Господь услышит мя, внегда воззвати ми к Нему. Гневайтеся, и не согрешайте, яже глаголете в сердцах ваших, на ложах ваших умилитеся. Пожрите жертву правды и уповайте на Господа. Мнози глаголют: кто явит нам благая? Знаменася на нас свет лица Твоего, Господи. Дал еси веселие в сердце моем: от плода пшеницы, вина и елеа своего умножишася. В мире вкупе усну и почию, яко Ты, Господи, единаго на уповании вселил мя еси.[/spoiler]